Prolaktinomalı hastalarda kemik metabolizması değerlendirilmesi
Evaluation of bone metabolism in patients with prolactinoma
  1. Tez No: 440401
  2. Yazar: F. BUKET BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Hiperprolaktineminin kemik metabolizmasında anormalliklerle ve artmış kırık riski ile bağlantılı olabileceği daha önce yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Bizim bu çalışmadaki amacımız endokrin polikliniğimizde takip edilen hastalardaki kemik metabolizmasını ve vertebral kırık riskini değerlendirmekti. Metod: Bu kesitsel çalışmaya çoğunluğu dopaminerjik ajanlarla tedavi altında ya da daha önce tedavi almış 53 prolaktin sekrete eden adenomu olan hiperprolaktinemili hasta ( 32 mikroadenom ve 21 makroadenom) ve 55 normal prolaktin düzeyi ve benzer yaş, cinsiyet ve VKI'ne sahip sağlıklı kontrol dahil edildi. Onlar morfometrik yaklaşımla vertebral kırıklar için ve DEXA ile lomber vertebra ve femur kemik mineral dansitesi için değerlendirildi. Kemik yapım yıkım belirteçleri olan serum osteokalsin ve c-telopeptid düzeyi ölçüldü. Her iki grup, osteopeni risk faktörü olan aile öyküsü, daha önceden geçirilmiş travma ilişkili kırıklar, alkol alımı, sigara kullanımı ve fiziksel aktivite gibi durumlar için benzerdi. Sonuçlar: Prolaktinoma ve kontrol grubu arasında kemik mineral dansitesi, femur boynu T ve Z skor, L1-4 T ve Z skorları için belirgin fark saptanmadı. Bununla birlikte makroadenomu olan prolaktinomalı hastalar, mikroadenomlu hastalar ile karşılaştırıldığında lomber vertebra BMD, L1-4 T ve Z skor makroadenomlu hastalarda anlamlı düşük saptandı (p=0,004, p=0,01, p=0,01). Kontrol ve prolaktinomalı gruplardaki serum alkalen fosfataz ve c-telopeptid düzeylerinde anlamlı fark yoktu. Serum osteokalsin ve c-telopeptid düzeyleri arasında anlamlı pozitif korelasyon tespit edildi (p=0,0001)(r=0,51). Aynı zamanda serum osteokalsin düzeyi kontrol grubu ile karşılaştırıldığında prolaktinomalı grupta anlamlı yüksek saptandı (p=0,03). Yorum: Daha önce yapılan çalışmaların aksine prolaktinomalı hastalarda kemik dansitometresi ölçüm verileri kontrol grubu ile benzer saptandı. Bu durum bizim çalışmamızdaki hastaların çoğunu tedavi altında veya tedavi almış olmasıyla ilişkili olabilir. Prolaktinomalı hastalarımızda vertebral kırık oranının kontrol grubuna göre yüksek saptanması ise dopaminerjik ajanlarla tedavinin kemik mineral dansitesini olumlu etkilemesine rağmen prolaktinomalı hastalarda kırık riskinin hala devam ettiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Hyperprolactinemia has been reported to be associated with abnormalities of bone metabolism and increased risk of vertebral fractures. The aim of this study was to evaluate the bone metabolism and vertebral fracture risk of our patients in outpatient clinics. Material and methods: In this cross-sectional study, most of which are currently or previously treated 53 hyperprolactinemic patients with PRL-secreting adenoma (32 with microadenoma and 21 with macroadenoma) and 55 healthy controls with normal PRL values and comparable gender, age and BMI with patients were included. They were evaluated for bone mineral density (BMD) by DEXA at lumbar spine and femur, for vertebral fractures by a morphometric approach. Bone turn-over markers such as serum osteocalcin and c-telopeptid levels were measured. Both groups were also similar in terms of risk factors for osteopenia, such as family history, previous traumarelated fractures, alcohol ingestion, smoking and physical activity. Results: There were no significant differences in bone mineral density, femur neck T and Z scores, L1-4 T and Z scores between prolactinoma and control groups. However lumbar vertebrae L1-4 BMD, T and Z scores were significantly lower in macroprolactinoma group compared to microprolactinoma patients (p=0,004, p=0,01, p=0,01). Vertebral fractures were detected in 6 patients with PRL-secreting adenoma (%11) and in 1 control group (%1, p=0,05). There were no significant differences in serum ALP and c-telopeptide levels between prolactinoma and control groups. A significant positive correlation was observed between serum osteocalcin and ctelopeptide levels (p=0,0001), (r=0,51). Also serum osteocalcin levels were significantly higher in patients with prolactinoma than control group (p=0,03). Conclusion: Contrary to previous studies; BMD measurements of prolactioma and control groups were similar in our study. This situation can be associated with that most of our patients are under treatment or were previously treated. Although treatment with dopaminergic agents have favourable results in BMD, the higher vertebral fracture rates of prolactioma patients than control group showed that; fracture risk still exists in prolactinoma patients.