Benign tiroid nodüllerinde radyofrekans ablasyon ile mikrodalga ablasyon uygulanan hastaların klinik ve fonksiyonel sonuçları
Clinical and functional results of radiofrequency ablation and microwave ablation in patients with benign thyroid nodules
- Tez No: 440402
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ÜMİT UĞURLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Amaç: Radyofrekans ablasyon (RFA) ve Mikrodalga ablasyon (MWA) beniğn tiroid nodüllerinin tedavisinde kullanılan nispeten yeni uygulamalardır. Çalışmamızda, iyi huylu, semptomatik tiroid nodüllerinin USG yardımıyla perkütan RFA ve MWA yöntemlerini kullanarak yapılan lokal tedavilerinin klinik ve fonksiyonel sonuçları incelenmiştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya ince iğne aspirasyon biyopsisi ile beniğn nodüler guatr tanısı konulmuş, nodüle bağlı ağrı, yutma güçlüğü, boyunda yabancı cisim hissi ve kozmetik sorunları olan ve otonom nodüle bağlı hipertiroidizm veya malignite korkusu olan semptomatik hastalar dahil edilmiştir. Perkütan RFA ve MWA işlemleri ayaktan, lokal anestezi altında uygulanmıştır. Çalışmada birincil çıkarımlar, RFA ve MWA uygulamalarından 1.,3., ve 6. ay sonrasında ağrı, yutma güçlüğü ve yabancı cisim hissi semptomlarındakı skor (0-10) değişikliklerinin değerlendirilmesi olmuştur. İkincil çıkarımlar ise nodüllerdeki hacim değişikliğinin ve tiroid fonksiyon durumundaki değişikliğin değerlendirilmesi olmuştur. Bulgular: Çalışmaya toplam 100 hasta (50 % RFA, 50 % MWA) ve toplam 120 nodül dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective : Radiofrequency ablation (RFA) and Microwave ablation (MWA) are relatively novel procedures in the management of benign nodular goiter. This study was conducted to evaluate the clinical ve functional results of ultrasound (US).guided percutaneous RFA and MWA for benign symptomatic thyroid nodules. Methods : The study involved patients for whom a fine needle aspiration biopsy had proved a diagnosis of benign nodular goiter and who had nodule and nodule-related symptoms such as pain, dysphagia, cosmetic problems and sensation of foreign body in the neck, hyperthyroidism due to autonomous nodules or fear of malignancy. Percutaneous RFA and MWA were performed as an outpatient procedure under local anesthesia. The primary outcome was evaluation of the changes in symptom scores (0–10) for pain, dysphagia and foreign body sensation at the 1st, 3rd, and 6th months after the RFA and MWA procedures. Secondary outcomes were assessing volume changes in nodules and changes in thyroid function status. Results : A total of 100 patients (50 % RFA, 50 % MWA) and a total of 120 nodules were included into the study.