Rektum kanseri hastalarında cerrahi öncesi ve sonrası cinsel fonksiyon oranlarının değerlendirilmesi : Prospektif çalışma
  1. Tez No: 440410
  2. Yazar: SÜLEYMAN ÇAĞLAR ERTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. WAFİ ATTAALLAH
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Rektum kanseri sık görülen kanser türlerinden bir tanesidir. Onkolojik tedavideki yenilikler ve çalışmalara rağmen rektum kanserli hastalarda cinsel fonksiyonlarla ilgili az sayıda çalışma vardır. Bu çalışmada rektum kanseri varlığında hastaların cerrahi rezeksiyon öncesi ve sonrasındaki cinsel fonksiyon bozukluğu gelişme oranları ve olası etken faktörleri incelemektir. Materyal ve Metod: Bu çalışma prospektif olarak yapıldı. Rektum kanseri nedeniyle küratif rezeksiyon yapılan hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların cinsel fonksiyon düzeyleri operasyon öncesinde ve postoperatif 6.ayda erkekler için uluslararası cinsel işlev indeksinin 5 soruluk versiyonu (IIEF-5) ve kadınlar için cinsel fonksiyon sorgulama indeksi (IFSF) kullanılarak ölçülmüĢtür. Bu formların Türk toplumu için validasyonları yapılmıştır. Bulgular: Kasım 2013-Ocak 2016 tarihleri arasında rektum kanseri nedeniyle radikal rezeksiyon yapılan 187 hasta çalışmaya dahil edildi. Erkek hastalarda cerrahi öncesinde orta ve şiddetli cinsel disfonksiyon 4% (n=5) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Although rectal cancer is a very common malignancy and has an improved cure rate in response to oncological treatment, research on rectal-cancer survivors sexual function remains limited. The aim of this study is to assess sexual dysfunction before and after rectal cancer surgery. Methods: The study was designed as a prospective study. Patients undergoing curative rectal cancer surgery were included in the study. Sexual function before and 6 months after the operation was measured using the following validated questionnaires; the Index of Female Sexual Function (IFSF) for females and the International Index of Erectile Function (IIEF) for males. Results: A total of 187 patients with rectal cancer who underwent radical resection between November 2013 and January 2016 in one center were included in the study. The study cohort consisted of 117 (63%) men and 70 (37%) women. According to the results gathered by the validated questionnaires, the median score of sexual function has significantly decreased after surgery. Among male patients,4% (n= 5) had moderate or severe SD before the operation.