Çocuklarda inflamatuvar bağırsak hastalığı aktivitesi ile fonksiyonel trombosit göstergeleri (trombosit sayısı ve ortalama trombosit hacmi, plateletkrit, trombosit dağılım genişliği) arasındaki ilişkinin karşılaştırılması
Comparison of the relationship between platelet indices and activity of inflammatory bowel disease in pediatric patients
  1. Tez No: 440409
  2. Yazar: EDİZ EDEER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ERTEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Giriş ve amaç: İnflamatuvar bağırsak hastalığı gastrointestinal sistemde kronik tekrarlayan inflamasyonla karakterize kompleks multifaktöriyel bir hastalıktır. İBH Ülseratif kolit (ÜK) ve Crohn hastalığı (CH) olmak üzere iki ana formdan oluşur. Hastalığın aktif döneminde erken teşhisi ciddi hastalıklarda uygun tedaviyle birlikte mortalite oranını düşürmektedir. İBH'da hastalığın aktif dönemini saptamak için birçok invaziv olmayan testler üzerinde çalışılmıştır. Trombositler inflamasyonda önemli bir rol oynar ve birtakım çalışmalar trombositlerin İBH patogenezinde rol oynadığını öne sürmektedir. Çalışmanın amacı, trombosit göstergelerinin; ortalama trombosit hacmi (MPV), trombosit dağılım genişliği (PDW), plateletkrit (PCT), diğer hastalık aktivite indeksleri ve serolojik belirteçler ile karşılaştırma yaparak, pediatrik İBH hastalarının tanı anında sağlıklı bireylerden ayrılmasını sağlayan, hastaların takiplerinde ve hastalığın ciddiyetini belirlemede kullanılan kullanışlı, ucuz, invaziv olmayan bir belirteç olabileceğini göstermektir. Yöntem: Çalışmaya Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji poliklinik ve servisinde 2000-2015 yılları arasında inflamatuvar bağırsak hastalığı (İBH) tanısı almış ve takip edilmekte olan hastalar dahil edildi. Çalışmanın kontrol grubu aynı poliklinikte takip ve tedavi edilen kronik fonksiyonel kabızlığı olan hastalardan oluşturuldu. ÜK ve CH'larının aktif ve remisyon fazı, klinik, radyolojik, endoskopik ve histopatolojik bulgular doğrultusunda belirlenmiş kriterlere dayanarak tanı konuldu. Hastaların tıbbı bilgileri tanı anındaki ve ilk remisyona girdikleri zamandaki yaşları, cinsiyetleri, İBH tipi, pediatrik ÜK aktivite indeksi/CH aktivite indeksi, hastalığın tutulumu, davranışı, histopatolojik bulguları araştırıldı. Tormbosit sayısı ve fonksiyonel trombosit göstergeleri olan ortalama trombosit hacmi (MPV), trombosit dağılım genişliği (PDW) ve plateletkrit (PCT) dahil olmak üzere tam kan sayımı, C-reaktif protein, eritrosit sedimentasyon hızı, ambumin ve fekal kalprotektin değerleri incelendi. Hasta ve kontrol grupları, bahsedilen hematolojik ve akut faz belirteçleri ile karşılaştırıldı. Ayrıca, İBH'nın aktif ve remisyon fazını ayırt etmek için her bir trombosit göstergesi, tek tek ve kombine edilerek duyarlılıkları, özgüllükleri, pozitif ve negatif belirleyicilik değerleri hesaplandı. Bulgular: IBH tanılı 86 hasta (37 CH, 49 ÜK) ve 69 kontrol hastası çalışmaya alındı. Gruplar arasında yaş ve cinsiyet dağılımı açısından istatiksel olarak fark yoktu. Aktif ÜK ve CH hastalarında PDW dışında bütün laboratuvar parametreleri (trombosit sayısı, PCT, MPV, ESH, CRP, albumin) kontrol grubuna göre önemli ölçüde farklı çıktı (p0.05).
Özet (Çeviri)
Objectives and study: The inflammatory bowel disease (IBD) is a complex, multifactorial disorder characterized by chronic relapsing inflammation in the intestinal tract. IBD is comprised of two major disorders: ulcerative colitis (UC) and Crohn disease (CD). Early determination of active disease is important for reducing mortality in severe diseases with development of effective treatment. Many non-invasive tests have been also studied for diagnosis and determining of disease activity in IBD. Platelets play an important role in inflammation and several studies suggest that platelets are involved in the pathogenesis of IBD. The aim of the present study is to determine whether platelet indices; mean platelet volume (MPV), platelet distribution width (PDW) and plateletcrit (PCT) would be useful, cheap, non-invasive biomarkers for differentiating pediatric IBD patients from healthy controls, following up and determining severity of pediatric IBD with comparing other disease activity indexes and serologic markers. Methods: Newly diagnosed Ulcerative colitis (UC) or Crohn's disease (CD) and followed up at Marmara University School of Medicine Department of Pediatric Gastroenterology Hepatology and Nutrition in the years 2000-2015 patients were included in the study. The control group of the study, were recruited from patients with chronic functional constipation who were diagnosed and treated at the same clinic. The diagnosis of active and remission phase of UC and CD was based on established criteria of clinical, radiological, endoscope and histological findings. Medical records of the patients were analyzed for age of diagnosis, gender, type of IBD, pediatric ulcerative colitis activity index / Crohn's disease activity index, involvement and behavior of the disease, histopathologic findings, follow up duration, at the time of diagnosis and first remission phase retrospectively. CBC including platelet count and functional platelet indices such as mean platelet volume (MPV), plateletcrit (PCT) and platelet disribution width (PDW), C-reactive protein, erythrocyte sedimentation rate, albümin, fecal calprotectin values were analyzed. Patient and control groups were compared in terms mentioned hematological and acute phase reactants. Also, alone or in combination of each functional platelet indices' sensitivites, specificities, positive and negative predictive values were calculated to distinguish between aktive and in remission phase of IBD. Results: A total of 86 patients with IBD (37 CD, 49 UC) and 69 control subjects were enrolled. There were no statistically significant differences between the ages and gender of the groups. All of the laboratory parameters (PLTc, PCT, MPV, ESR, CRP, albumin) except PDW were significantly different in active UC and CD patients compared to the control subjects (p0.05).