Levatiresetam monoterapisi alan epileptik çocuk ve ergenlerde tam kan sayımı, lenfosit alt grupları ve immunglobulin seviyelerinin incelenmesi
Effect of levatirecetam monotherapy on complete blood count, immunoglobulin levels and lymphocyte subsets in children and adolescents with epilepsy
  1. Tez No: 440437
  2. Yazar: PINAR KİPER MISIRLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR EROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Epilepsi çocuk ve ergenlerde sık görülen ciddi nörolojik problemlerden biri olup, toplumun %1-3'ünü etkilemektedir. Levetirasetam geniş spektrumlu, yeni jenerasyon, etkinliği ve tolerabilitesi çocuk ve ergenlerde gösterilmiş antiepileptik bir ilaçtır. Levatiresetam kullanan hastalarda üst solunum yolu enfeksiyonu sıklığının arttığı ve artmış enfeksiyon riskinin lenfopeni, lökopeni, hümoral ve hücresel immünitede ki değişiklikler ile açıklanabileceğine dair sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı epilepsi tanılı çocuk ve ergenlerde levatiresetam monoterapisinin interiktal dönemde tam kan sayımı parametreleri, immünglobulin seviyeleri ve lenfosit alt grupları üzerine etkisini araştırmaktır. Çalışmaya toplam 31 epilepsi tanılı çocuk ve ergen (23'ü jeneralize, 8'i fokal nöbet; yaş aralığı 4-16 yaş; ortalama 8,82 ± 3,92 yaş) ile yaş ve cinsiyet olarak eşleştirilmiş 43 kontrol dahil edilmiştir. Hasta ve kontrol grubu son bir ay ile bir yıl içinde geçirmiş olduğu enfeksiyon sıklığı ve çeşidi açısından sorgulanmıştır. Hasta ve kontrol grubunda tam kan sayımı parametreleri (hemoglobin, lenfosit, lökosit, nötrofil ve trombosit), lenfosit alt grupları (CD3+, CD4+, CD8+, CD4/CD8 oranı, CD19+, CD56+, NKT hücreleri ve T regülatuar hücreleri) ve immunglobulin seviyeleri (IgA, IgG, IgM ve IgE) ölçülmüştür. Hasta ve kontrol grubu arasında son bir ay ile son bir yıl içinde geçirilmiş enfeksiyon sıklığı ve çeşidi açısından fark gözlenmemiştir. Her iki grupta da tam kan sayımı parametreleri, lenfosit alt grupları ve immunglobulin seviyeleri arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Epilepsi grubunda fokal ve jeneralize nöbetleri olan hastaların tam kan sayımı ve immünglobulin seviyeleri arasında fark bulunmazken, lenfosit alt grupları arasında CD4/CD8 oranının fokal nöbetleri olan hastalarda anlamlı düşük olduğu tespit edilmiştir (p=0,006). Sonuç olarak bu çalışma epileptik çocuk ve ergenlerde levatiresetam monoterapisinin interiktal dönemde tam kan sayımı, hümoral ve hücresel immünite üzerine etkisinin birlikte incelendiği ilk çalışmadır. Bu çalışmada epileptik çocuk ve ergenlerde levatiresetam monoterapisinin interiktal dönemde enfeksiyon sıklığını arttırmadığı, hümoral ve hücresel immün sistem üzerine belirgin bir etkisinin olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is one of the most serious neurological condition in children and adolescents that affects 1-3% of the population. Levatirecetam is broad-spectrum, new generation antiepileptic drug that was shown to be effective and well-tolerated in children and adolescents. There are limited number of studies that report increased incidence of upper respiratory tract infection in patients on levatirecetam treatment which explained by leukopenia, lymphopenia and changes in humoral or cellular immunity. The aim of this study is to investigate the effects of levatirecetam monotherapy on complete blood count parameters, immunoglobulin levels and lymphocyte subsets in children and adolescents with epilepsy. A total of 31 children and adolescents with epilepsy (23 generalized, 8 focal seizures; age range, 4-16 years; mean, 8,82 ± 3,92) and 43 aged- and sex- matched controls were included in the study. All the patients were investigated for frequency and types of infections in the past month and past year. Complete blood count parameters (haemoglobin, lymphocyte, leukocyte, neutrophil, platelet), immunoglobulin levels (IgA, IgM, IgG, IgE) and lymphocyte subsets (CD3, CD4, CD8, CD4/CD8 ratio, CD19, CD56, NKT cells and Treg cells) were measured in patients with epilepsy and those in controls. Both groups were similar in terms of frequency and types of infections in the past month and past year. There were no significant differences in complete blood count parameters, lymphocyte subsets, and immunglobulin levels between patients with epilepsy and those in controls. In the epilepsy group, while complete blood count parameters and immunglobulin levels were similar in patients with focal and generalized seizeure, CD4/CD8 ratio was significantly lower in patients with focal seizure (p=0,006). In conclusion, this is the first study which evaluate the effect of levatirecetam monotherapy both on complete blood count, humoral and cellular immunity during interictal period in children and adolescents with epilepsy. It was shown that levatirecetam monotherapy did not increase the incidence of infection and there were no significant effects on humoral or cellular immune system in epileptic children and adolescents.