Lise öğrencilerinde beden kütle indeksi durumunun sosyodemografik ve beslenme özellikleri ile ilişkisi
The relationship of body mass index in high school students with socio demographic and nutritional characteristics
- Tez No: 440507
- Danışmanlar: PROF. DR. BELGİN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu araştırma lise öğrencilerinde beden kütle indeksi durumunun sosyo-demografik ve bazı beslenme özelikleriyle ile ilişkisinin belirlenmesi amacına yönelik tanımlayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Eskişehir'de bir lisede 2015-2016 eğitim ve öğretim yılı içinde liseye devam eden 13-18 yaş aralığında ki 539 öğrenci oluşturmaktadır. Örneklem seçilmeyip, tam sayım yöntemiyle evrenin tamamı çalışmaya dahil edilmiştir. Toplamda 530 öğrenci araştırmaya katılmıştır. Araştırma verilerin toplanmasında; araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu, baskül ve mezura kullanılmıştır. Veriler toplu halde öğrencilerin öz bildirime dayalı olarak ve ölçüm yöntemiyle toplanmıştır. Katılımcıların boy ve kilo ölçümleri araştırmacı tarafından kız ve erkek ayrı sınıflarda ölçülmüştür. Veriler sayı, yüzde ve ortalama ± standart sapma olarak özetlenmiştir, analizlerde Ki-kare testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This descriptive study was conducted for the purpose of determining the relationship of body mass index in high school students with socio-demographic and some nutritional characteristics. The study group of the study consisted of 539 students between the ages of 13-18 attending a high school in Eskişehir in the school year of 2015-2016. No sample selection was performed and the entire population was included in the study via the complete inventory method. A total of 530 students participated in the study. The data were collected by using a questionnaire form prepared by the researcher, as well as a scale and a tape measure. The data were collected together based on self-reports of students via the measurement method. Heights and weights of participants were measured by the researcher in separate classrooms for boys and girls. The data were summarized as number, percentage and mean ± standard deviation and the chi-square test was used for data analyses.