7 Haziran ve 1 Kasım 2015 genel seçimlerinde AK Parti'nin siyasal iletişim kampanyasında sosyal medyanın yeri
Place of social media at political communication campaign of AK Party at june 7 and november 1, 2015 general elections
- Tez No: 440783
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF ÖZKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Yapılan bu çalışma ile iletişim, siyasal iletişim, siyasal kampanya çalışmaları, sosyal medyanın kavramsal çerçevesi; siyasal iletişim kampanya sürecinde sosyal medya, üzerinden iletişim yönteminin uygulanışı ve seçmen üzerindeki etkileri anlatılmaya çalışılmıştır. Örnek olay olarak 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde Ak Parti'nin izlediği siyasal iletişim yöntemi, seçmeni ikna etmek için kullandığı argümanlar, iletişim stratejileri, kampanya döneminde kamuoyuna açıkladığı seçim bildirgeleri analiz edilmiş, kampanyada öncelik verdiği konular değerlendirilmiştir. Teoride kullanılan bulguların kampanya döneminde, sosyal medya üzerinden nasıl yürütüldüğünün cevabına ulaşmak için Ak Parti'nin sosyal medya kullanım pratikleri incelenmiş Facebook ve Twitter'da seçmene nasıl bir Türkiye vizyonu oluşturduğu ve seçim sonuçlarına bu bulguların nasıl yansıdığı nicel yöntemlerle anlatılmaya çalışılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: İletişim, Kitle İletişimi, Siyasal İletişim, Siyasal Kampanya, Sosyal Medya, Ak Parti
Özet (Çeviri)
Communication, political communication, political campaign studies, conceptional frame of social media, application of communication method on social media during political communication campaign period and their affects on the voters have been studied in this study. As the case study, political communication method followed by Ak Party at June 7 and November 1 elections, arguments used to convince voters, communication strategies, election bulletins explained to the public during campaign period had been analyzed; primarily subject of Ak Party at the campaign were assessed. Ak Party's social media usage practices had been examined to find out replies of how Ak Party implemented such findings that used at the theory during campaign period over social media; what kind of Turkey vision it composed for the voters on Facebook and Twitter and how those findings reflected to the election results had been tried to be told in quantitative methods. KEY WORDS: Communication, Mass Communication, Political Communication,Political Campaign, Social Media, Ak Party