Irza geçme ve namusa tasaddi suçlarında psiko-sosyal faktörlerin araştırılması
- Tez No: 44093
- Danışmanlar: DOÇ.DR. OĞUZ POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada, cinsel suçlularda sosyal, psikolojik fak törler araştırılmış; özellikle ırza geçme ve ırz ve namusa tasaddi suçları, fail ve mağdur açısından tıbbi ve hukuki boyutlarıyla ele alınarak açıklanmaya çalışılmıştır. Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesine son on yıl da gelen ve cinsel suç işlemiş 280 sanığın sosyo-demografik, kri- minolojik, kişilik ve zeka özellikleri incelenmiştir. Bulgularımızın sonuçlarına göre; suçluların genelde genç, bekar ve eğitim düzeylerinin düşük olduğu, suçların çoğun luğunun kentlerde işlendiği; vaginal yolla ırza geçme suçunun mağdurlarının yetişkin kadınlardan, ırza ve namusa tasaddi ve anal yolla ırza geçme suçunun mağdurlarının ise sanık tarafından tanınan küçük yaştaki kız ve erkek çocuklardan seçildiği, suçlula rın sabıkasız oldukları; olgunlaşmamış, basit, enfantil ve yetersiz kişilik yapısı özellikleri taşıdıkları, çoğunluğun normal zeka düze yinde oldukları saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this thesis, social and psychological factors of sexual offenders are investigated. Especially the medical and legal points of sexual offences are studied both including victims and offender's attitude. 280 of the offenders which are sent to Forensic Medicine Council of Ministry of Justice for examining the mental status are studied retrospectively and socio-demographic, criminological and intelligence features are detected. The results are showing that the offenders are young, unmarried and low educational levels. Crimes are occured more intense generally in urban areas. The offenders have no recorded crime and they are mostly immature, primitive, infantile personality profile.