Semen lekesi tespitinde kullanılan asit fosfataz test kağıtlarının kullanılabilirliği ve güvenilirliği
- Tez No: 32614
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu çalışmada asit fosfataz kimyasal reaktifiyle karşılaştırılarak, asit fosfataz test kağıtlarının kullanılabilirliği ve güvenilirliği araştırılmıştır. Her iki metod semen örneklerinin farklı dilüsyonlarmda, buzdolabı ve oda ısısında saklanan lekelerde ve normal kadın vaginasmdan alman sürüntülerde test edilmiştir. Dilüsyon çalışmalarında iki metod arasında önemli bir hassasiyet farkı olmadığı, leke çalışmalarında nemli ve oda ısısındaki lekelerde asit fosfatazm 15 günde aktivitesini kaybettiği görülmüş, vaginal sürüntülerin hiçbirisinde test pozitifliği saptanmamıştır. Asit fosfataz test kağıtlarının kimyasal reaktif yerine aynı güvenilirlikle kullanılabileceği kanaatine varılmıştır. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study; the reliability and usableness of acid phosphatase test papers were researched by comparing acid phosphatase chemical reagent. Both methods were tested for different dilutions of human seminal samples, seminal stains which stored at room temperature and +4°C and vaginal swabs. Dilution studies showed that there was not an important difference between the sensitivity of both methods. Stain studies showed that acid phosphatase lost its activity in 15 days at the wet stains which stored at the room temperature. None of vaginal swabs gave positive result. It is reported that acid phosphatase test papers could be used instead of the chemical reagent with the same reliability. 54