Türk edebiyatında casusluk romanları
The spy novels in Türkish literature
- Tez No: 440952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SAKALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Tanzimat yıllarıyla beraber yazın hayatımıza giren roman, zamanla edebiyatın birbirinden farklı kapılarının ardını yoklamış ve oralardan kendisine malzeme aramaya başlamıştır. Bu şekilde, başlangıcında henüz bir filiz halindeki roman, konu çeşitliliğinin artması sonucu dallanıp budaklanmış ve farklı şubelere ayrılmıştır. Bu şubelerden birisi de, kendisine has bir düzen içinde kurgulanan casusluk romanlarıdır. Bir kahraman casusun etrafında şekillenen bu romanlar, Türk edebiyatında kendilerine zemin hazırlamaya çalışmıştır. Yaptığımız bu çalışmanın amacı, edebiyatımızdaki casusluk romanlarının konumlarını belirlemeye çalışmak ve ileride casusluk romanları ile ilgili çalışma yürüteceklere bir ilk örnek oluşturmaktır. Çalışma, Cumhuriyet döneminde yazılmış olan on romanı kapsamaktadır. Söz konusu romanlar, roman tahlil metotlarına göre incelendikten sonra, içlerindeki casusluk öğeleri de gerçeklik boyutuyla değerlendirmeye tâbi tutulmuştur. Bu değerlendirmeler esnasında yer yer metin merkezli, sübjektif eleştiriler de yapılmıştır. Çalışma bize, casusluk romanlarının salt edebî ürünler olmanın dışında, tarihsel ve sosyolojik bir arka plan taşıdıklarını da göstermiştir. Şu da görülmüştür ki, bu romanların yazarları, romanlarını belirli bir mesaj doğrultusunda yazmış ve fikirlerinin birer taşıyıcısı olarak, romanları kullanmıştır. Vatanseverlik temasının baskın olarak hissedildiği casusluk romanlarında amaç, millî duyguları canlı tutmaktır. Daha önce üzerinde hiç çalışılmamış olan bu konunun sosyoloji, tarih ve sinema gibi farklı açılardan ele alınması casusluk romanlarının işlevselliğine daha başka anlamlar yükleyecektir.
Özet (Çeviri)
The novel that firstly appeared in our literature during the Tanzimat reform era tried to open the doors of various types of different literary genres with time and also began to search matters from the behind of those doors. In this way, even though the novel was like in the form of a sprout at the beginning, it became like a gnarled tree due to an increase of topic diversity and hence it was divided into different types of genres. One of these genres is also the spy novels which are composed in its own unique layout. These novels featured around a spy hero as a main theme has tried to prepare a background in Turkish literature. The aim of this study is to determine the positions of the spy novels in our literature and create a first general survey example for who will carry out studies in the coming years about the spy novels. This study represents ten novels written during the Republic era. After the examination of these novels according to the novel assay methods, spy elements in them are considered in terms of the realistic dimensions. Moreover, subjective criticism was done in some parts. This study has shown us that the spy novels being purely literary products have historical and sociological background at the same time. In addition, the authors of these novels wrote their novels in a direction of a certain message and they used them like a messenger for their ideas. The purpose of the spy novels which reveal a patriotic theme dramatically is to keep national feelings fresh. This subject that has never been studied before could bring new different meanings into the functionality of the spy novels according to different perspectives of sociology, history and cinema.