Kadına şiddet olaylarının medyaya yansıması: Milliyet, Zaman ve Yeni Akit gazetelerinin incelenmesi
The image of violence against women in media : An examination of Milliyet, Zaman and Yeni Akit newspapers
  1. Tez No: 440953
  2. Yazar: AYÇA MUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Şiddet genel anlamda sahip olunan güç ve kudretin, yaralanma veya kayıpla sonlanma olasılığı yüksek bir biçimde başka insana, kendine, bir gruba veya bir topluma karşı tehdit yoluyla bizzat uygulanması olarak tanımlanmaktadır. Kadına yönelik şiddet, cinsiyete dayanan, kadını inciten, ona zarar veren, fiziksel, cinsel, ruhsal hasarla sonuçlanma olasılığı bulunan, toplum içerisinde ya da özel yaşamında ona baskı uygulamasına ve özgürlüklerinin kısıtlanmasına neden olan her türlü davranış olarak tanımlanmaktadır. Kadına yönelik şiddet, Türkiye'de ve dünyada, gün geçtikçe artan ve çözülmesi oldukça güç bir sorun haline gelmiştir. Hemen her gün yazılı ve görsel basında kadına yönelik şiddet ile ilgili haberlere yer verilmektedir. Bu durum kadına yönelik şiddeti gündelik yaşamın olağan bir parçası haline dönüştürmüş, şiddeti normalleştirme ve şiddete karşı toplumu kayıtsızlaştırmayı da beraberinde getirmiştir. Bu çalışma, incelenen haberlerde kadınlık imgesi ve kadının medyada nasıl sunulduğunu, şiddetin medyada temsilini irdelenmeyi ve medyada kullanılan eril dil ve kadına yönelik şiddet haberlerinde söylem yolu ile yeniden üretilen ataerkil ideolojiyi ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmanın diğer bir amacı ise, kadına yönelik şiddetle mücadelede basının rolünü ortaya koymak ve kadına yönelik şiddet haberlerine dair ulusal ve uluslararası gazetecilik kuruluşları tarafından yirminci yüzyılın ikinci yarısından itibaren geliştirilen haber etiğinin temel hatlarına dikkat çekmektirÇalışmamızda öncelikle kadına karşı şiddet ile ilgili literatür taraması yapılmış, sonrasında Milliyet, Zaman ve Yeni Akit gazeteleri incelenmiştir. Bunun sonucunda gazetelerin kadına karşı şiddet haberlerinde, kendi yayın ideolojilerine göre haber yaptıkları sonucu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
General sense of violence, injuries and loss of power and is owned in a manner likely to another human being, or a termination, a group or a society is defined as personally through implementation of the threat. Violence against women, gender-based, woman hurt, harm, physical, sexual, mental damage likely in the community or in private life her all sorts of printing application and freedoms limitation is defined as behavior that causes. Violence against women, Turkey and in the world, growing has become a very difficult problem and resolved it. Almost every day, written and visual media news related to violence against women. This situation has become a regular part of everyday life, violence against women, violence against the community, normalization and violence transformed brought. This study examined the image of femininity and women in the news media and how media representations of violence used in the media, the immediate availability of and masculine language and violence against women in the patriarchal ideology, produced again by way of the discourse aims at putting. The purpose of the study is fiercely against women, on the other the role of the press and to the fight against violence against women news about national and international journalism organizations developed from the second half of the twentieth century, to draw attention to the basic lines of the news ethics. In this study, primarily related to violence against women, the literature reviewed in the wake of the nationality, time and new Contracting Papers. As a result, according to the ideologies of violence against women in their own newspapers, news has emerged as a result of what they did.