Kazak şairi Mağcan Cumabayev'in şiirlerinde yapı ve tema
Structure and themes in Magzhan Zhumabayev's poetry
  1. Tez No: 440968
  2. Yazar: YERLAN ZHIYENBAYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 582
Özet
Çalışmamızın konusu, Türkistan bölgesindeki Kazak edebiyatının önemli şahsiyeti Mağcan Cumabayev'in şiirlerinin yapı, tema ve anlatım bakımından incelenmesidir. İnceleme malzemesi olarak seçtiğimiz şairin şiirleri, hem Kazak edebiyatı tarihi hem de Türk Dünyası için önemlidir. Çalışmamız -giriş ve sonuç bölümleri hariç- üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Mağcan Cumabayev'in yaşadığı dönemin tarihî, siyasî ve kültürel manzarasını kısaca tanıtmaya gayret ettik. Birinci bölüm, Mağcan Cumabayev'in hayatı ile edebiyat anlayışının tanıtımına ayrıldı. İkinci bölümde, Mağcan Cumabayev'in şiirleri yapı, tema ve anlatım bakımından incelendi. Burada edebî eseri merkez alan tahlil metodu izlendi. Üçüncü bölümde, Mağcan Cumabayev'in manzum eserleri, millî romantik duyuş tarzı çerçevesinde değerlendirildi. Bunun yanı sıra Cumabayev'in şiirleri ile Anadolu Millî Edebiyat dönemi Türk şairlerinin manzum eserleri arasındaki ortak düşünceler üzerinde duruldu. Sonuç bölümünden sonra Mağcan Cumabayev'in 74 şiiri ve 8 manzumesinin transkripsiyonu ile Türkiye Türkçesine aktarması yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is investigating poems of important personality of the Kazakh literature in Turkestan region Magzhan Zhumabayev in terms of structure and expression. Poems of the Magzhan Zhumabayev which we selected as study materials are both important for history of Kazakh literature and for the Turkish world. The content of our study consists of three parts excluded introduction and conclusion. In the introduction we tried to introduce briefly historical, political and cultural landscape of the Magzhan Zhumabayev's period. The first section was devoted to the introduction of life and literature understanding of Magzhan Zhumabayev. In the second section, Magzhan Zhumabayev poems were studied in terms of structure, theme and narrative. Here we used analyses methods which are centered on the literary work. In the third section, Magzhan Zhumabayev literary personality and poetic works were evaluated within the framework of the national romantic style of perception. Also were focused on common ideas between Zhumabayev's poems and the poetic works of Turkish poets of the Anatolian National Literature period. After conclusion section, are studied Magzhan Zhumabayev's 74 poems and 8 poetic works with transcription and translation to Turkish language.