Anonim ve limited şirketlerde kanuni temsilcinin vergi Hukukundaki sorumluluğunun 5766 sayılı Kanun açısından değerlendirilmesi
Evaluation of liability of legal representative in joint stock and limited companies from Law no 5766's point of view in taxation law
- Tez No: 440979
- Danışmanlar: PROF. DR. ZİYA SACİT ÖNEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Vergi hukukundaki sorumluluğunu işlediğimiz anonim ve limited şirket kanuni temsilcilerinden, temsilcileri oldukları şirketlerden tahsil edilemeyen ya da tahsil edilemeyeceği anlaşılan geniş anlamdaki kamu alacakları, 213 sayılı Vergi Usul Kanununun 10'uncu ve 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanunun mükerrer 35'inci maddeleri kapsamında takip edilmektedir. Bu iki Kanunda yer alan kanuni temsilcilerin sorumluluğuna ilişkin maddelerin getiriliş amacı, gerekçesi ve düzenlenme şekli göz önüne alındığında ortaya çıkan temel farklılıklar nedeniyle vergi hukukundan doğan sorumluluklarının değerlendirilmesi karşılaştırmalı olarak yapılması gerekmiştir. Bu temel farklılıkların ortaya konulabilmesi için de konu iki Kanun açısından ayrı başlıklar altında akademik nitelikteki eserler, kanun gerekçeleri ve yargı kararlarından yararlanılarak sistematik bir şekilde işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Whereas public receivables in a broad sense that cannot apparently be collected from or charged to joint-stock and limited companies, the legal representative of those companies is held responsible in accordance with the Article 10 of Law No. 213 on Taxation Procedure and Repeated Article 35 of Law No. 6183 Law No. 6183 on Collection Procedure of Public Receivables. The purpose, the reasoning and the form of regulation of these two Law regarding the responsibility of the legal representative result in some differences that force us to evaluate the topic in comparative manner. To be able to present main differences between the Laws, academic works, laws' preambles and case law are systematically reviewed for each of these Laws individually.