Anonim ve limited şirketlerin vergi borçlarını ödememesinden dolayı kanuni ve kanuni olmayan temsilcilerin sorumluluğu
Corporations and limited liability companies from tax debts due to non-payment of statutory and non-statutory representative responsibility
  1. Tez No: 366904
  2. Yazar: ÖMER AKYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEMEL GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Vergi hukuk sistemimiz vergiyi doğuran olayı, verginin bağlandığı olayın hukuki durumunun tekemmülü ile doğacağını hüküm altına almıştır. Verginin bağlandığı olayın gerçekleşmesi manipüle veya muvazaa kabul etmez. Gerçek mahiyetin tespiti bu konuda esastır. Vergi hukukunda temel iki kanun olan VUK ve AATUHK'da yer alan; verginin kimin adına doğacağı ve tahsil aşamasındaki amme alacağının ödenmesinde sorumluluğun kimlere ait olacağı hususları önem arz etmektedir. Bu hususlar doğrultusunda anonim ve limited şirketlerin kanuni temsilcilerinin sorumluluğu çalışmamızda ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Kanuni temsilci olan gerçek kişilerin mali sorumluluğu, VUK ve AATUHK'da açıkça belirtilmektedir. Ancak muvazaa yolu ile üçüncü şahısları, resmiyette şirketleri sevk ve idare ediyormuş gibi gösterip arka planda şirkete ait tüm iş ve işlemleri yöneten kişilerin, amme alacağının ödenmesinden sorumlu tutulup tutulmayacağına ilişkin vergi hukukunda açık bir hüküm yer almamaktadır. Tezimizde, kanunda yer alan bu boşluktan dolayı ortaya çıkan vergi kayıp kaçağının tahsil edilememesinin ekonomiye verdiği zarar ve önlemleri üzerinde durulmuştur. Ayrıca muvazaa yolu ile ortaya çıkan vergi kayıp kaçağı neticesinde ortaya çıkan hazine zararına ilişkin tahsilatın nasıl yapılabileceği ve buna ilişkin mevzuatımızda yer alan sorunlar ile çözüm önerileri tezimizin konusunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
According to Turkish Tax Law, taxable event starts with an incident that legal situation occurs. Happening of a taxable event does not accept manipulation or collusion. The most important thing for taxable event is detecting real situation for each case. The answer of the questions that for whom the taxable event will be born and who will be the responsible for the payment are explained in two main Turkish Tax Codes; Tax Law about Collecting and about Method. Responsibility of the representatives of incorporated and limited corporations is detailed in this study according to these regulations. Fiscal responsibility of the representatives is explained in Tax Law about Collecting and Method. On the other hand, there is no specific regulation about the responsibility of representatives who are the representative because of public receivables only on paper but not actually (collusion). Our thesis focus on the tax evasion and economic loss of this legal gap. In addition, we will explain the difficulties that the government face to collect these unpaid public receivables and suggest new solutions to the problem.