Özbek Türkçesinde pekiştirme ve derecelendirme
Comparative and superlative in Uzbek Language
  1. Tez No: 440990
  2. Yazar: RIDVAN OKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZİ ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Özbek Türkçesinde pekiştirme ve derecelendirme unsurlarını ele alan bu çalışmanın giriş bölümünde ele alınan konunun ne olduğu ile pekiştirme ve derecelendirme kavramları açıklanmıştır. Bu bölümde ayrıca, araştırmanın önemi, sınırlılıkları, araştırma yöntemleri ve konuyla ilgili önceki çalışmalara değinilmiştir. İkinci bölümde Özbek Türkçesi ve bu alanda yapılan gramer çalışmaları hakkında genel bilgi verilmiştir. İnceleme bölümünde ise konu detaylarıyla ele alınmış, taranan Özbek Türkçesi metinlerinden elde edilen örnekler, Eklerle Yapılan Pekiştirme ve Derecelendirmeler, Son Çekim Edatlarıyla Yapılan Pekiştirme ve Derecelendirmeler, Kelimelerle Yapılan Pekiştirme ve Derecelendirmeler, Kelime Gruplarıyla Yapılan Pekiştirme ve Derecelendirmeler başlıkları altında işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first chapter of this study which investigates the comparative and superlative in Uzbek language, the subject and the terms comparative and superlative are defined. Additionaly in this chapter, importance and the limitations of the study, methodology and the studies related to this subject are specified. In the second chapter, a brief statement on Uzbek language and the studies about Uzbek grammar is given. In the third chapter, the subject is investigated in detail, the samples which scanned and taken from Uzbek texts are processed below the titles; Comparative and Superlative Constructed of Suffixes, Comparative and Superlative Constructed of Postpositions, Comparative and Superlative Constructed of Words, Comparative and Superlative Constructed of Group of Words.