İsmet İnönü Dönemi'nde kadın politikaları (1939-1945)
Woman politics of İsmet İnönü (1939-1945)
  1. Tez No: 441022
  2. Yazar: HACER KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞARİKA GEDİKLİ BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmada Tanzimat Fermanı'nın ilânından, İnönü Dönemi'nde (1939-1945) yılına kadar kültürel ve siyasal anlamda Türk kadının geçirdiği evreleri ayrıntılı bir şekilde ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmanın giriş bölümünde Türk ve İslam devletlerinde kadının durumuna yer verilmiştir. Bu çalışmada, Tanzimat Fermanı'nın ilânından İnönü Dönemine kadar Türk kadınının geçirdiği siyasal ve kültürel gelişim süreçlerini ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde Tanzimat ve Meşrutiyet Dönemleri'nde Türk kadınının sosyal, siyasi ve ekonomik durumu incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde Milli Mücadele Dönemi öncesi ve sonrasında Türk kadınının faaliyetleri, kadın cemiyetleri ve Atatürk Dönemi'nde kadınlara yönelik eğitim, kültür, edebiyat, çalışmaları incelenmiştir. Atatürk'ün Türk kadınına verdiği siyasal haklar derinlemesine tetkik edilmiştir. Üçüncü bölümde ise İnönü Dönemi kültür politikaları incelenerek Türk kadınının elde ettiği kazanımlar açıklanmaya çalışılmıştır. Atatürk Dönemi inkılâplarının İnönü Dönemi'ne nasıl yansıdığı takip edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to explain in detail the phases Turkish women experienced in cultural and political terms from the Receipt of Gulhane untill the years between 1939-1945 in the period of Inonu. The position of the women in Turkish and Islamic states is explained in the introduction section of the study. It is aimed in this study to explain the cultural and political development periods the Turkish women experienced from the declaration of the Receipt of Gulhane till the Inonu Period. In the first section the social, economical and political state of the Turkish women in Tanzimat Reform Period and Constitutional Monarchy Period is studied. In the second one the women's associations and the activities of the Turkish women before and after the National Struggle Period, the educational, cultural and literary movements regarding the women in the period of Ataturk are studied. The political rights Ataturk gave the Turkish women are investigated in detail. In the third one, the acquisitions of the Turkish women are explained as investigating the cultural policies in the period of Inonu and how the reforms in the period of Ataturk reflected on the period of Inonu is pursued.