78 numaralı Mühimme Defteri'nde (H.1018/m.1609-1610) yer alan Anadolu Eyaleti'ne ait hükümlerin tasnif ve tahlîli
Classification and analysis of jugdments of Anatolia province in book of İmportant affair no:78 (H.1018/m.1609-1610)
- Tez No: 441023
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada 78 Numaralı Mühimme Defteri'ne(h.1018/m.1609-1610) göre Anadolu Eyaleti'ne ait hükümler incelenmiş, dönemin şartları çerçevesinde değerlendirilmeye çalışılmıştır. Kuyucu Murad Paşa'nın eşkıya tenkili (1608) ile bittiği varsayılan, Sultan Ahmed Camii'nin temelinin atılmasıyla bitişi sembolize edilen eşkıyalık hareketleri, 1609-1610 yıllarında Anadolu Eyaleti'nde yoğun bir şekilde devam etmiştir. Bu hareketlere karşı başta reaya ve eşkıya elindeki tüfeklerin toplanması olmak üzere ciddi tedbirler alınmıştır. Dönemin ictimaî buhranıyla beraber genel olarak fiyat artışına bağlı olan mâlî bunalım, etkilerini askeri zümrenin gelirlerine müdahale, kalpazanlık, tefecilik, karaborsacılık şeklinde göstermiştir. Söz konusu menfî şartların sebep olduğu yolsuzluklar, vakıf müessesesine de sirayet etmiştir. Ayrıca bu dönemde Akdeniz ve İran üzerine seferler düzenlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study analyzes judgments of Anatolia province and evaluates them within the conditions of the period according to the Book of Important Affair No:78. The banditry movements assumed to disappear by the banishment imposed by Kuyucu Murad Pasha and the removal of which is symbolized with laying the foundation of the Blue Mosque continued densely in Anatolia province between 1609-1610. Against these movements, many precautions were taken such as collecting rifles of the bandits. Together with the social depression, the financial crisis in parallel with the increase in price has shown its effect in the form of intervention in profits of the military groups, forgery, usury and black-marketeering. Corruptions due to these negative conditions also influenced foundations. In addition, military campaigns were performed to Mediterranean and Iran provinces during this period.