Nef'i Divanı'ndaki mitolojik ve efsanevi şahıslar
The mythologic and legendary people in Nef'i divan
  1. Tez No: 441033
  2. Yazar: GÜLCAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM YAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Divan edebiyatında kaside önemli bir yere sahiptir. Kaside denilince ilk akla gelen 17.yy şairi Nef'i'dir. Nef'i, övgü ve yergi şairi olarak da tanınır. Nef'i, Divan'ında yer alan kasidelerinde memduhunu överken tarihi, efsanevi, mitolojik şahıslardan, İranlı şairlerden, peygamberlerden, Kur'an-ı Kerim'de adı geçen dini kişiliklerden bahsetmiştir. Çoğunluğu benzetme yoluyla olan bu şahsiyetlerde Nef'i, memduhunu tarihi, efsanevi, mitolojik şahıslarla yarıştırmıştır. Üstün gelen taraf ise her zaman memduhu olmuştur. Nef'i'nin Divan şiirindeki bir diğer önemi ise yazdığı fahriyelerdir. Bu bölümde ise Nef'i, kendini İranlı şairlerle kıyaslamıştır. Çalışmamızda bahsedilen şahıslar ve beyitler birlikte ele alınmıştır. Çalışmamızda, Nef'i Divan'ında yer alan efsanevi ve mitolojik şahısların bahsedilen özellikleriyle değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ode has an important place in Divan Literature. As ode is mentioned in Divan Literature, the first one coming to mind is the 17th century poet, Nef'i. Nef'i is also known as the praise and satire poet. While Nef'i praises the person praised in his odes, he mentions about the historical, legendary, mythologic people, Iranian poets, prophets, and the religious people in Koran. Nef'i compares the person praised with the historical, legendary, mythologic people, and the party that is always superior has been the person praised. Nef'i also plays a fundamental role with his praising himself in Divan poem. In this section, Nef'i compares himself with Iranian poets. The people and couplets mentioned in our study are dealt with together. Our study is evaluated with the traits of the legendary and mythologic people in Nef'i Divan.