İzzüddîn B. Abdusselâm'ın İslam Hukuk bilimindeki yeri ve önemi
Izzuddin B. Abdusselam as a scholar of İslamic cannonical jurisprudence (Fiqh)
- Tez No: 441052
- Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİR GÖZÜBENLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Bu çalışmada, İzzüddîn b. Abdüsselâm'ın fıkıh anlayışı ele alındı. Başta yazmış olduğu eserler olmak üzere ilgili bütün kaynaklardan istifade edilerek onun yetişmesinde önemli bir faktör olan ilmi, kültürel, siyasal ve sosyal çevre ile hocaları hakkında bilgi verildi. Onun usul ve içtihat anlayışı, delillerden hüküm istinbat etmede ve meseleleri çözümlemede takip ettiği metot ve kullanmış olduğu yöntem ve teknikler, fıkhî görüş ve tercihleri ve bunlara etki eden nedenler tespit edildi. Yer yer değerlendirmelerde bulunuldu. Üstlendiği görevler, yazdığı eserler, yetiştirdiği talebeler, hayatı boyunca her zaman ve zeminde çizdiği örnek âlim profili ile tarihe geçen ve içtihat derecesine ulaştığı tespit edilen İzzüddîn b. Abdüsselâm'ın fıkıh anlayışının daha çok irdelenerek günümüz İslam toplumunun değişik sorunlarının çözümünde müspet bir rol üstleneceği kanaati hâsıl oldu.
Özet (Çeviri)
In this study, topic is Islamic cannonical jurisprudence (fiqh) understanding of Izzuddin b. Abdusselam. Starting with his books, cultural academic political and social environment which is important on his growth, his teachers are presented by benefiting whole available sources. His understanding of method and jurisprudence, his methods and techniques of istinbat and solving cases, his fiqh perspective and preferences and reasons that shape his understanding are identified. Time to time evaluations are held. He is a prominent historical figure with his missions undertaken, books, students and life long examplary profile; and it is declared that he is on the level of absolute jurisprudence by the end of his life. It is thought that research on fiqh understanding of Izzuddin b. Abdusselam will shed on light on different problems of contemporary Muslim society.