Kelâm ilminde ilhâmın bilgi değeri
Value of knowledge in Kalam science
- Tez No: 441053
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bilgi, insanlık için her zaman önemli olmuştur. Ancak elde edilen bilginin kaynakları da en az bilgi kadar önemlidir. İslam medeniyetinin şekillenmesinde ilmi disiplinlerin ciddi katkıları olmuştur. Bu ilmi disiplinler arasında yer alan Kelâm ilminin iman ve inanç esaslarının tespitinde etkili olduğu aşikârdır. Kelâm ilminin bilgi kaynakları; duyular, haber ve akıl olduğu hususunda ittifak vardır. Bu bilgi kaynaklarının yanında özellikle Müslüman filozofların ''sezgi'', Şia ve Tasavvufun ise ''ilhâm''ı bilgi kaynakları arasında zikretmeleri, Müslümanlarda zihni karışıklığa sebep olmuştur. Müslüman halklarda, dini algının şekillenmesinde, ilhâm kavramı akıl kavramından daha etkili olmuştur. İlhâmın etkili olması, tasavvufun, din algısının şekillenmesinde diğer ilmî disiplinlerden daha baskın olmasındandır. İlhâmın İslami esaslara muhalefet etmeme şartı ile kişinin kendisi için bağlayıcılığında herhangi bir sakınca yoktur. Ancak bir başkası için asla bağlayıcı değildir. İlhâmın elde edilme şeklinin manipülasyonlara açık olmasından dolayı kelâm bilginleri ilhâmı, bilgi kaynağı olarak kabul etmemişlerdir.
Özet (Çeviri)
Knowledge has always been important for humanity. However, the origin of knowledge is also important at least as obtained information. Scientific disciplines have become a serious contribution to shape the Islamic civilization. It is evident that the ''Kalam'' science has an effective role to determine the scientific basis and principles of faith and belief in Islam. Knowledge sources of Kalam, according to the majority of scientist, are heard, news and intelligence. But today Muslim philosophers have added to these sources of information the“intuition”as e new information source. On the other site, Shia and Sufi authority has also voiced the“Kalam”to these literature. This led to cause a conflict among Muslim researchers.“Kalam”was more effective than mind to give form on religious perception in Muslim's public. Because, the Sufism is more dominant than other religious scientific discipline to organize the spiritual life. There is a principle in“ Kalam”and this is no opposition to basis teaching of Islam. Because of that living according to the“Kalam”is not required for every people. And Kalam theologians said; if there is no binding in this discipline for everyone, it is not necessary to accept it as a new knowledge source too.