Nötrofillerde granülosit-monosit koloni uyarıcı faktör reseptörlerinin flow cytometry ile incelenmesi
  1. Tez No: 44106
  2. Yazar: MESUT ÇOŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OLCAY YEĞİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Bu araştırma; normal doğumla, miyadrada doğan, her hangi bir problemi olmayan sağlıklı 16 yenidoğanm kordon kam ve 10 sağlıklı yetişkin insanda çalışıldı. Butun yetişkinlerde enfeksiyon belirtileri olmamasına, herhangi bir ilaç veya alkol almamış olmasına dikkat edildi. İzole edilen nötrofillerin kemotaksisi ve Flow cytometry ile notrofil G-CSF ve GM-CSF reseptörleri incelendi. Yenidoğanlarda beyaz küre ve absolü notrofil sayısı ortalaması, yetişkine oranla yüksek ve istatiksel olarak anlamhdır(p0.Û5), her iki grubun notrofil kemotaksisleri ortalamaları istatiksel olarak farklı bulundu (p0.05). Yenidoğan ve yetişkinlerin GM-CSF Min.Channal ortalaması arasında istatiksel fark bulunamamıştır (p>0.05). Yetişkinlerde G-CSF ve GM-CSF arasında korelasyon (r.0.6 p:Ö.Ö65) görülmemektedir. Yetişkin G-CSF ve GM-CSF Min.Channallan arasında korelasyon (r:0.67 p:0.033) görülmesine rağmen, yenidoğanlarda korelasyon (r:0.43 p:Ö.Ö96) gözlenememiştir. Sonuç olarak; Daha önceki çalışmalarda belirtildiği gibi yenidoğanlarda notrofil kemotaksisi yetişkin bireylere oranla düşük bulunmuştur. Yenidoğan ve yetişkin bireylerin GM-CSF reseptör yüzdeleri arasında fark bulunamamış olmasına rağmen; Min-ChannaPlarma bakıldığında, yenidoğanlarda notrofil membranında G-CSF reseptörünün GM-CSF reseptöründen daha yoğun olduğunu göstermektedir. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study; 16 normal newborns vere obtained in cord blood samples and 10 healthy adults (20-45 years) were obtained from a peripheral vein bloods. None of the adults were taken any drugs or alchol before the tests. Individuals with malnutrition or with signs of infection were not included. Neutrophil chemotaxis was determined by the Boyden chamber method. The G-CSF and GM-CSF receptor of neutrophils were examined by Flow cytometry. The white blood cells and absolute neutrophil count means of cord bloods were significantly higher than those of adults (p0.05). The G-CSF and GM-CSF Min.channal means were not difference between the cord bloods and the adults (p>0.05). The adults between G-CSF and GM-CSF reseptör means we're not showed correlation (n0.6 p:0.065). 54