Bazı antibiyotiklerin serum düzeyleri ve immün yanıta etkileri
  1. Tez No: 11328
  2. Yazar: NEŞE ATABEY(ÖZTÜRK)
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM GÖKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
55 ÖZET Bu çalışmada bazı antibiyotiklerin MIC değerleri, seruma geçiş düzeyler i, öldürücü oranları belirlenmiş ve bu antibiyotiklerin immün sistemin değişik parametreleri üzerine etkileri araştırılmıştır -Bu amaçla dört geniş spektrumlu antibiyotik kullanılmıştır: sefaperazon, sulbaktam ampisilin, mezlosilin, rifamisin. Serum örnekleri antibiyotik uygulamasından önce ve antibiyotik uygulamasından sonraki bir inci, ikinci, dördüncü ve sekizinci saatlerde alınmıştır. îmmün yanıta etkinin in vivo incelenmesi amacıyla yedi günlük bir tedavi modeli uygulanmıştır. Lenfosit proliferasyonuna etki lenfosit kültürleri ile izlenirken, fagositoza etki nötrofillerin maya hücrelerini fagosite etme oranları ile belirlendi. Çalışılan antibiyotiklerin MIC değerleri, serum düzeyleri ve öldürücü oranlarının kaynaklara uygun olduğu saptandı. Tüm antibiyotik gruplarında antikor sentezinin anlamlı derecede azaldığı, geç tip aşırı duyarlılıktaki azalmanın ise yalnız rifamisin grubunda anlamlı olduğu görüldü. Lenfosit proliferasyonu 50-3.125 mcg/ml sefaperazon, 50-6.25 mcg/ml sulbaktam-ampisilin ve mezlosilin, 50-1.6 mcg/ml rifamisin içeren kültürlerde anlamlı derecede azalmıştır.Nötrofillerin maya hücrelerini fagosite etme yeteneği ise, 50-1.6 mcg/ml rifamisin, 50-12.5 mcg/ml56 sulbaktam-ampisilin eklenen ortamlarda anlamlı derecede azalmıştır. Bunlara göre çalışılan antibiyotiklerin tedavi amacı ile kullanılan doz ve sürelerde uygulanması, immün yanıtın farklı parametrelerini anlamlı derecede etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY In this study, MIC serum levels and killing ratio of some antibiotics were determined and the effects of these antibiotics on different parameters of immune system were investigated. Four broad spectrum antibiotics were used: sefaperazone, sulbactam-ampicillin, mezlocillin, rifamycin. Serum samples were taken before antibiotic administration; first, second, fourth and eighty hours after administration. Seven days treatment model was chosen for in vivo tests. The effects of these antibiotics on lymphocyte proliferation were determined by lymphocyte cultures while the effects of phagocytosis were determined by neutrophils' phagocytosis of yeasts. MIC, serum levels of killing ratio of these antibiotics were similar to the literatures. The antibody levels in all of the antibiotic groups were significantly lower than controls, although the delayed type hypersensitivity reaction were suppressed by only rifamycin group. Significant suppression of lymhocyte proliferation were seen in cultures contained 50-3.125 mcg/ml sefaperazone, 50-6.25 meg/ ml sulbactam-ampicillin and mezlocillin, 50-1.6 mcg/ml rifamycin. Human neutrophils" phagocytosis capacity of yeasts significantly decreased in 50-12.5 mcg/ml dilutions of sulbactam-ampicillin.58 Hence, these antibiotics were suppressive on different parameters of immune system in therapeutic doses.