Bilgi teknolojisi çalışanlarının işten ayrılma niyetlerine etki eden faktörler
The factors affecting the turnover intentions of information technology employees
- Tez No: 441064
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM HALİL SEYREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı Bilgi Teknolojileri (BT) sektöründe çalışanların işten ayrılma niyeti ile ilişkili olabilecek faktörleri belirlemektir. Çalışmaya Türkiye'nin çeşitli şehirlerinden 153 BT çalışanı katılmıştır. Verilerin toplanmasında anket yöntemi uygulanmıştır. Elde edilen veriler, faktör analizi, regresyon analizi ve tek yönlü ANOVA testleri ile analiz edilmiştir. Analiz sonucunda; örgütsel bağlılık ve iş alternatifleri bağımsız değişkenlerinin işten ayrılma niyetini anlamlı bir şekilde etkilediği; işin özerkliği ve ücret memnuniyeti bağımsız değişkenlerinin ise işten ayrılma niyetine anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the factors that may be related to the turnover intentions of Information Technology (IT) employees. 153 IT workers from several cities of Turkey has participated in the study. Data for the study were collected using a questionnaire. The obtained data were analyzed by using factor analysis, regression analysis and one-way ANOVA tests. Analyses results revealed that organizational commitment and job alternatives have statistically significant effect on turnover intentions of IT workers. On the other hand, job autonomy and perceived competitive pay don't have any statistically significant effect on turnover intention.