Yenidoğanlarda malformasyon sıklığı ve sistemlere göre dağılımı
- Tez No: 44113
- Danışmanlar: PROF.DR. NEŞİDE ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
109 ÖZET Araştırma 15.6.1993 ile 30.7.1994 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fa kültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde ardarda doğan 568 kız, 565 erkek olmak üzere toplam 1133 bebek üzerinde gerçekleştirildi. Bebeklerin 1114' ü (% 98.32) can lı, 19' u ( % 1.67 ) ölü doğum; 1099' u ( % 96.99 ) tekil, 28' i (% 2.47) ikiz, 6' sı (% 0,53 ) üçüzdü. Araştırma kapsamındaki bebeklerin 66' sında (% 5.83) malformasyon tespit edil miş olup, % 3.23' sinde major, % 2.60' sında minör; % 4.7' sinde tekli, % 1.1' inde çoklu malformasyon bulunmaktaydı. Malformasyonlar tek tek ele alındığında incele nen bebeklerde malformasyon sıklığı % 9.35 olarak bulunmuştur. Anatomik dağılım larına göre gruplandırıldığında malformasyonlar % 3.26 ile baş-boyun bölgesinde en yüksek oranda bulunmaktaydı. Diğer sistemler incelendiğinde iskelet sisteminde %1.76, genitoüriner sistemde %1.59, kardiyovasküler sistemde % 1.15, gastrointesti nal sistemde ise % 0, 35 sıklıkta malformasyon tespit edildi. Çoğul ve ölü doğumlar ile normal doğumlar arasında malformasyon sıklığı açı sından istatiksel olarak anlamlı fark gösterilememiştir. Erkek bebeklerde malformas yon sıklığı % 7.26, kız bebeklerde ise % 4.40 olup aralarında istatiksel olarak anlamlı110 fark bulunmaktaydı. Annelerin yaşı, yaşadığı bölge, anne baba akrabalığı ile malforme doğum sıklı ğı arasında ilişki bulnamamış; eğitim düzeyi ve annenin herhangi bir işte çalışması ile malformasyon sıklığı arasında ters ilişki bulunmuştur. Gebeliğinde ultrasonografi yapılan annelerde malforme doğum sıklığında artış bulunmamış, düşük tehdidi geçi ren annelerde ise artış tespit edilmiştir. Annelerin gebelikleri sırasında karşılaştıkları muhtemel teratojenler araştırılmış fakat varyant azlığı nedeniyle istatiksel değerlen dirme yapılmamıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY As part of a nationwide project, 1133 infants (568 girls, 565 boys) of consequtive deliveries in Erciyes University Teaching Hospital, from June 1993 to July 1994, we re evaluated for congenital malformations, 1.67 % of the births during this period re sulted in delivery of a dead fetus. The ratio of twin and triple pregnancies were 2.47 % and 0.53 % respectively. Only the infants who had two or more minor or a major ab normality on physical examination were subjected to further investigation. The prevalance of congenital malformations in studied population was 5.8 %. Of these infants 3.2 % had major and 2.6 % had minor anomalies. Malformations were single in 4.7 % and multiple in 1.1 % of the infants. When recognised malformations were clasified according to systems, craniofaci al anomalies (3.26 %) appeared to lead other systems malformations, followed by ske letal (1.76 %), genitourinary (1.59 %), cardiovasculer (1.15 % ), central nervous (1.06 %), gastrointestinal systems ( 0.35 % ). Malformations in general were more frequent in boys (7.26 %) than in girls (4.40 % ).112 The frequency of malformations in pregnancies of single, multiple, livebora and dead fetuses showed no statistical difference. Maternal age, living in urban or suburban area and parental relativitiy appeared not to effect malformation frequency. On the other hand, educational level and emp loyment of mothers were inversely related to the birth of malformed infants.