Heamophilus influenzae tip B aşısı ile 3., 4., 15. aylarda 4 doz ve 18. ayda tek doz aşılanan çocuklarda meydana gelen antikor yanıtlarının incelenmesi
Evaluation of antibody responses in children injected at 3., 4., 15. months by four doses and at 18. month by single dose of haemophilus influenzae vaccine
  1. Tez No: 44114
  2. Yazar: ONUR SAKALLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OKAN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 28
Özet
ÖZET HAEMOPHILUS INFLUENZAE TİP B AŞISI ÎLE 3., 4., 5, 15. AYLARDA 4 DOZ VE 18. AYDA TEK DOZ AŞILANAN ÇOCUKLARDA MEYDANA GELEN ANTİKOR YANITLARININ İNCELENMESİ BATA Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Sosyal Pediatri polikliniğe başvuran inf antlarCGI, n=20 3 ve 18 aydaki çocuklar- -daCSI I, n=173 rutin DBT/P aşısı beraberinde tetanos proteini ile konjuge Hib aşısı CPRP-T3 yapıldığında oluşan anti-PRP IgG düşeylerini inceledik. SI '-de 3. doz aşı sonrası %65,rapel sonrasında ise %95 oranında İmcg/ml ve üzeri olgumuz oldu. 18. ayda tek doz yaptığımız aşıdan sonra bu oran '491.6 idi. Aşı öncesi ve sonralarındaki antikor t i trasyonlarının geometrik ortalamaları incelendiğinde, 61 ' de 2. dozdan sonra, GlI'de ise tek dozdan sonra bulunan değerler aşı öncesi değerlere göre istatistik- -sel olarak anlamlıydı. CP
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF ANTIBODY RESPONSES IN CHILDREN INJECTED AT 3.,4., 5., 15. MONTHS BY FOUR DOSES AND AT IS «MONTH BY SINGLE DOSE OF HEAMOPHILUS INFLUENZAE VACCINE We evaluated ant iPRP-IgG concentrations at inf antstGI " ı-ı=203 and 18 months old chi IdrentBI 1, ri = 173 whom had been vac- -cined with DPT/oralPol io and Tetanus protein conjugated Hib vaccine together, After the third dose,%65 of individuals and after the booster dose,%95 of individuals had an antibody level equal or above the imcg/ml in 81. Î491.6 of the individuals in Gil had an antibody level equal or above the lmcg/ml. There was an important difference between pre and post vaccination geometric mean values after the second dose in GI and Gil. CP