Gastrointestinal sistem atrezilerine eşlik eden anomaliler
Anomalies accompanying gastrointestinal tract atresia
  1. Tez No: 809710
  2. Yazar: ÖZLEM BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KARAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Giriş ve Amaç: Yenidoğanda herhangi bir seviyede GİS atrezisi görülme sıklığı 2000 canlı doğumda birdir. Bir sistemde anomali olması diğer sistemlerde de anomali olması ihtimalini yükseltir. Bu çalışmada GİS atrezilerinde eşlik edebilecek anomalileri ve hastalığın seyri üzerine etkili olabilecek bağımsız değişkenleri bularak klinikte beklenmedik sonuçların önüne geçebilmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Ocak 2005- Aralık 2011 tarihleri arasında Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Cerrahisi Kliniği'nde tanı alan ve tedavisi yapılan konjenital gastrointestinal sistem atrezileri ile doğan yenidoğanlar retrospektif olarak incelendi. Bu hastaların demografik özellikleri, mevcut hastalığı, sahip oldukları risk faktörleri, varsa ailesel hastalıkları, kardiyak, intrakraniyel, intraabdominal, ekstremite, genitoüriner anomalileri, biyokimyasal verileri incelendi. Tüm bu verilerin mortalite ve morbidite üzerine etkileri ayrı ayrı değerlendirildi. Veriler SPSS 17.0 progmanında analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: The incidence of atresia of gastrointestinal tract in any level is 1 in 2000 live births. It is known that having one anomaly in an organ system increases the likelihood of an anomaly in other organ systems. Herein we aimed to identify the accompanying anomalies to gastrointestinal system anomalies, to identify independent variables affecting outcome, and identify unexpected conditions during clinical management. Materials and Methods: Infants with congenital gastrointestinal system atresia who are diagnosed and treated in Dr.Sami Ulus Maternity and Children's Research Hospital between January 2005 and December 2011 are retrospectively reviewed. Demographic characteristics, present disease, possible risk factors, familial diseases if present, cardiac, cranial, intraabdominal, extremity and genitourinary system malformations and biochemical test results were reviewed. The effect of these variables on morbidity and mortality were analysed. Results: A total of 150 patients with GIS atresia with treatment and follow up were identified. Esophageal/Tracheoesophageal atresia constitute 33%, pyloric atresia were 2%, duodenal atresia were 18%, jejunoileal were 10%, colonic atresia were 3% and anorectal malformations were 34% of the cohort. 33% of patients were premature and had low birth weight. Prematurity and having low birth weight was more common in proximal atresia (esophageal, pyloric, duodenal, jejunoileal) than in distal atresia (colonic and anorectal malformation). 87.3% of patients had at least one other system or organ anomaly in addition to gastrointestinal system atresia. Most frequent accompanying anomalies were cardiovascular system anomalies (71%) whereas genitourinary were 50%, central nervous sytem and spine 19.3%, head and neck were 9.3%. Accompanying anomalies were mostly observed in patients with esophageal atresia and anorectal malformation. Overall mortality was 14%. No association was observed between the location of GI atresia or accompanying anomalies and moratlity. Prematurity (