Genel ağ (İnternet) dili kullanımında yeni ögeler
Neologism in the use of Internet language
- Tez No: 441167
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAL KAYA, PROF. DR. AHMET BURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
Dilin varlığını devam ettirmesindeki temel dinamik, her türlü değişikliğe uyum sağlayabilen bir yapıda oluşudur. Siyasi, ekonomik, kültürel, bilimsel, sosyal ve teknolojik gelişmeler karşısında güncel ögeleri terk ederek, değiştirerek ve dönüştürerek yeni oluşumlarla konuşurlarının ihtiyaçlarına cevap verebilmesi dilin devingen yapısının sonucudur. Hız çağının etkisi ile meydana gelen değişiklikler, çağımız insanının kendisini ifade edip mevcut teknolojiden yaralanabilmek için yeni ifade olanaklarına ihtiyaç duymasına yol açar. Hızlı tüketim algısı dilin ögeleri üzerinde üretim ve tüketim temelli bir etkiye yol açarken ölçünlü dilden farklılaşan yeni bir dil meydana gelmiştir. Bu yeni ifadeler, ya dilin imkânları doğrultusunda üretilmiştir ya da dilin yaratıcılığından faydalanılarak oluşturulmuştur. Çalışma toplamda üç ana başlık altında ele alınmıştır. Giriş kısmı“yeni öge”ile ilgili kuramsal bilgilerin yer aldığı ve yeni ögeye karşı yaklaşımların değerlendirildiği bölümdür. Bu bölümde sözcükbilim ve toplumdilbilimin yeni ögeler ile ilişki boyutlarına dair bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın ikinci kısmı genel ağ ve genel ağ dili ile ilgili bölümdür. Genel ağın Türkiye'deki tarihsel gelişimi, özellikleri ve genel ağ dili ile ilgili genel ve kuramsal bilgilere yer verilmiştir. Çalışmanın ana kısmını oluşturan tespit ve değerlendirilmelerin yer aldığı bölüm üçüncü bölümdür. Bu bölüm kendi içinde dilbilimsel ögeler ve söz varlığını oluşturan ögeler açısından değerlendirilmiş, adlandırıcı ve deyişsel ifadeler yeni öge oluşum şekillerine göre sınıflandırılmıştır. Çalışmada genel ağ dilinde kullanılan yeni ögeler tespit edilerek öncelikle yapı bakımından, daha sonra anlam ilişkilerine göre sınıflandırılarak değerlendirilmiştir. Bu sınıflamada yeni ögelerin dil kullanımlarındaki bağlamları doğrultusunda tespit edilen anlamları temel alınmıştır. Yeni ögelerin toplumsal gelişmelere koşut olarak ortaya çıkış süreçleri ve nedenleri toplumdilbilimsel bir yaklaşımla değerlendirilmiştir. Bu araştırmada amaçlanan genel ağ dili kullanımındaki yeni ögeleri tespit etmek ve bu kullanımlara yol açan ihtiyaçlar doğrultusunda bir dil çözümlemesi yapmaktır. Dil kullanım alanlarından genel ağ dilinin ölçünlü dilden farklılaşan yönleri dil kirliliği, ihtiyaçlar ve dil eğilimleri boyutlarında ele alınarak incelenmiştir.Bu çalışma dilin gelişimini belirli bir örneklem içinde bütün olarak görebilmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Basic dynamic in the maintenance of the presence of language is that it has a structure which adapts itself to all kinds of changes. It's the result of dynamic structure of language that it leaves, changes and converts the old versions against political, economic, cultural, scientific, social and technological developments and fulfills the needs of its speakers through new compositions. Changes arising out of the era of speedlead our people today to express themselves and need new opportunities of expression in order to utilize technology compulsorily.While the perception of fast consumption leads to a production and consumption oriented impact on the elements of language, a new language composition also emerges as differing from common language. These newly-coined expressions have been produced in accordance with the opportunities of language or composed by utilizing the creativity of language. This study has been examined under three basic headings. Introduction part is the section where theoretical information regarding the neologism is available and approaches against the neologism are evaluated.In this part, there are information regarding the relationship dimensions of lexicology and sociolinguisticswith the neologisms. Secondary part of the study includes internet and the language of internet. Historical development and characteristics of internet in Turkey as well as general and theoretical information regarding internet is also availablein this part. Third part of the study is the main part where determinations and evaluations are available. This part has been evaluated in terms of linguistic elements and elements which compose vocabulary and classified based on terms and expressions have been classified based on composition types of the neologisms. In the study, neologisms which are used in the language of internet have been determined and classifiedin terms of structure firstly and then relation of meaning. In this classification, meanings of the neologisms which are determined in accordance with their contexts in language use have been taken as a basis. Emergence processes of the neologisms in parallel with social developments and their reasons have been evaluated through a sociolinguistic approach. This study aims at determining the neologisms used in the language of internet and making a language solution in accordance with the needs of this use.Aspects of internet language which differ from common language have be handled and analyzed in terms of language pollution, needs and language tendencies. This study aims at considering the development of language as a whole within a specific paradigm.