Türkiye'de dinde reform tartışmaları: Nesil dergisi örneği
The discussion of religious reform in Turkey: The case of Nesil dergisi
  1. Tez No: 441208
  2. Yazar: MUHAMMED NURULLAH ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM HAKKI İNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Batılılaşma cereyanı karşısında, İslam Dünyasında olduğu gibi ülkemizde de, tecdit ve ıslah hareketleri ortaya çıkmıştır. Bunlardan birisi de, hem geleneksel eğitim almış hem de ilahiyat fakültelerini bitirmiş akademisyen tarafından çıkarılan Nesil Dergisi etrafında oluşan gruptur. İbn Teymiyye, İbn Kayyım gibi modern öncesi dönemde ve Afgani-Abduh gibi modern dönemde yaşamış şahsiyetlerden de etkilenen bu grubun bidat, içtihat, taklit ve telfik gibi konulardaki fikirleri sadece akademik çevrede tartışılmakla kalmamış, toplumsal kesimde de yankı bulmuş ve tartışmalar yol açmıştır. Hayrettin Karaman, Bekir Topaloğlu, Saim Yeprem, Tayyar Altıkulaç ve diğerlerinden teşekkül eden grubun fikirleri Süleymancılar ve Işıkçılar diye bilinen grupların kendi yayın organlarında ciddi eleştirilere tabi tutulmuş ve ayrıca Ahmed Davutoğlu, Necip Fazıl Kısakürek ve Sadrettin Yüksel gibi ilim ve fikir adamlarınca da kendilerine ağır tenkitler yöneltilmiştir. Nesil Çevresinin de muarızlarının da modern dünyada karşılaşılan problemler karşısında, asrın başında İslam Coğrafyasının değişik yerlerinde öne sürülen argüman ve önerilerden farklı şeyler ortaya koyamadıkları, oralarda gündeme getirilen konuları ve karşıt argümanları tekrar ettikleri görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In modern Turkey, like in the Islamic World, emerged various reform movements against Westernization. The Circle of Nesil Dergisi is one of these group, which is founded by the leading Islamic scholars graguated both from madrasa and theology faculty. Influenced by the ideas of Ibn Taymiyya and Ibn Qayyim on the one hand, al-Afghani and Abduh on the other, defended the ideas of the necessity of ictihad and talfiq and criticized taqlid and superstitions. These ideas caused hot debates not only in academic circles but also in the society. Severe criticism vere levied towards the members of the circle. The ideas of Hayrettin Karaman, Bekir Topaloglu, Saim Yeprem, Tayyar Altıkulac and others were vehemently criticised by the major Sunni groups, especially by the Suleymancilar and Isikcilar, in their periodicals and newspapers. Besides, Ahmed Davutoğlu, Necip Fazıl Kısakürek and Sadrettin Yüksel are some of the fierce oppenents of the The circle of Nesil.