Ladik yöresi (Samsun) turizm coğrafyası
Ladik region (Samsun) tourism geography
  1. Tez No: 441211
  2. Yazar: PINAR ÖZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Turizm, dünya ve ülke ekonomileri açısından, artan önemi nedeniyle günümüzün en dikkat çeken olayları arasında yer almaktadır. Turizm, kalkınmakta olan ülkeler ekonomisi için önemli bir sektör ve kalkınma aracı olarak görülmektedir. Özellikle, ülke içinde az gelişmiş yörelerin kalkındırılması ve dış ödemeler dengesi açısından büyük önem taşımaktadır.“Ladik Yöresinin (Samsun) Turizm Coğrafyası”adlı bu çalışmanın temel amacı, Ladik yöresinde doğal ve kültürel turizme kaynaklık edebilecek unsurların belirlenmesi, turistik değerler üzerine farkındalık oluşturulması ve yörede tuizmin geliştirilmesine yönelik öneriler geliştirilmesidir. Ladik yöresi, doğal ve kültürel yapısı itibariyle turizm için önemli potansiyele sahiptir. Yörede turizmin bir çok türüne kaynaklık edebilecek doğal ve kültürel çekiciliklerin belirlenmesi ve korunması, sürdürülebilir turizm anlayışı içinde turizmin geliştirilmesi, turizme önemli katkı sağlayacaktır. Çalışmada, Ladik yöresinin turizm potansiyelini belirlemek için yerinde gözlem ve anket yöntemleri kullanılarak ziyaretçi ve yöre halkının turizme bakış açıları analiz edilmiştir. Bu analizlerin sonuçları, tablolaştırılarak sunulmuştur. Çalışmada, Ladik yöresinde geliştirilebilecek turizm çeşitleri belirlenerek bunların nasıl geliştirilebileceğine ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Tourism is among the most dynamic phenomena of our day with its ever expanding, developing and changing structure within the world and Turkish economy. The most obvious feature of tourism, which is seen as an indispensible source especially for developing countries, shows itself in its influence on local economy. Tourism is a sector which eliminates socio-economic gaps for a balanced interregional and local income and for providing a balanced development. The primary purpose of this study entitled“Tourism Geography of Ladik Region (Samsun)”, is to present the natural and cultural tourism resources of Ladik region, to create an awareness on the touristic values of the region, to find out alternative tourism suggestions and to emphasize how important the investments made on the region will be in the development of the region. Ladik region has an important potential for every type of tourism with its natural and cultural geographical structure. Protecting the region's natural and cultural attractions which can be a resource for many types of tourism and management of the region with sustainable tourism understanding will make great contributions to the development of the region. In order to be able to determine the potential of Ladik region, the whole geographical structure of the region was assessed in terms of touristic criteria by using percentile frequency. In addition, the visitors' and the locals' points of view about tourism were analyzed by using observation on site and questionnaire methods. The study found out the kinds of tourism that can be developed in Ladik region and at the final stage, strategies which can move the existing potential were presented as suggestions.