1980'lerde Türkiye'de dini akımlar: İskenderpaşa cemaati örneği
Religious movements in Turkey in 1980's: The case of İskenderpasa community
- Tez No: 441214
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM HAKKI İNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Cumhuriyet döneminin en etkin cemaatlerinden İskenderpaşa Cemaati, Ahmet Ziyaeddin Gümüşhanevi tarafından kurulmuş olup Türkiye'de dini ve toplumsal hayatta çok önemli rol ifa etmiştir. Hasib Efendi, Abdülaziz Bekkine Mehmet Zahid Kotku, Esad Coşan'dan önceki önemli şahsiyetlerdir. Söz konusu 1980'lerde Türkiye'de hayatın her safhasında etkili olmuştur. İslam, Kadın ve Aile, Gülcocuk, İlim ve Sanat, Panzehir gibi dergiler yayınlamışlardır. Bir akademisyen olarak Esad Coşan, sufizme ve moderniteye yaklaşımı sıra dışı bir şeyh profili çizmektedir. Bu tezde bu etkin sıra dışı şeyh profili ve onun döneminde İskenderpaşa Cemaati analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Iskenderpasha Cemaati, one of the most influential sufi orders in the Republican period, which was originally founded by Ahmed Ziyaeddin Gümüshhanevi, played a crucial role in the religious and social life in Turkey. Hasib Efendi, Abdülaziz Efendi, Mehmet Zahit Kotku are the shaykhs in the chain before Esad Cosan. In the 80s, this group played a crucial role in every sphere of political, social and cultural life in Turkey. They published several periodicals including Islam, Kadın ve Aile, Ilim ve Sanat, Gulcocuk and Panzehir. An academician, Esad Cosan was extra ordinary shaykh. His approach to Islam, sufism and modernty is unique. In this thesis, this influential figure and Iskenderpasha under his authority is analyzed.