Denetimli serbestlik tedbiri ile tedavi kararı verilen esrar kullanan kişilerin uyuşturucu madde kullanmayan kişilere göre; sosyodemografik özellikleri, ruhsal durumları ve yılmazlık ilişkisi açısından incelenmesi (Aksaray ili örneklemi)
Investigation of sociodemographical characteristics, state of mind and resilience relation between marijuana users and non-users who are under discretionary probation (Aksaray city sample)
  1. Tez No: 441238
  2. Yazar: HASAN İNCE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmada, esrar uyuşturucu maddesi kullanmış kişilerle hiç esrar ve uyuşturucu madde kullanmamış kişilerin göre sosyodemografik özellikleri, ruhsal durumları ile yılmazlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmiş ve karşılaştırılması yapılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; Sosyodemografik veri formu, Ruhsal Belirti Tarama Envanteri (SCL-90 R) ve Yılmazlık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemi 2016 yılında Aksaray ilinde rastgele yöntemle belirlenen kişilerden oluşmaktadır. Kişilerden elde edilen veriler SPSS 20.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, denetimli serbestlik tedbiri kararı alınmış esrar kulanmış kişiler ile uyuşturucu madde kullanmamış kişilerin sosyodemografik özellikleri, ruhsal durumları ve yılmazlık düzeyleri incelendiğinde bazı alt frekanslarda farklılıklar olsa da genel olarak bir farklılaşmanın olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the investigation of sociodemographic characteristics, state of mind and resilience relation between marijuana users and non-users was aimed. In the study sociodemographic data form, Mental Symptom Scanning List (SCL-90 R) and Resilience Scale were used as data collection tools. The sample of the study consisted of people that were determined from Aksaray in 2016 by random assignment.The data obtained from these people were analyzed by using SPSS 20.0 package software. The results revealed that there were no statistically significant difference except some differences in the sub-frequencies between marijuana users who were under discretionary probation. and nonusers by means of sociodemographical characteristics, state of mind and resilience levels