Evlilik biçimleri açısından evlilik uyumu, ilişkilerde yükleme tarzları ve psikolojik dayanıklılık değişkenlerinin incelenmesi
A research on marital adjustment, attribution, resilience with respect to marriage forms
- Tez No: 441239
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİN BİRGÜL BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmada görücü usulü zorla, görücü usulü isteyerek ve flört ederek şeklindeki evlilik biçimlerine sahip çiftlerin evlilik uyumu, ilişkilerde yükleme tarzları ve psikolojik dayanıklılıklarını incelemek amaçlanmıştır. Bu amaçla 2016 senesinin Mayıs – Temmuz ayları süresince Hakkari ve Van ili sınırları içerisinde rastgele seçim yöntemi ile belirlenen 370 katılımcıya Evlilikte Uyum Ölçeği, İlişkilerde Yükleme Ölçeği ve Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği uygulanmış olup evlik biçimleri açısından evlilik uyumu, ilişkilerde yükleme tarzları ve psikolojik dayanıklılıkları açısından fark olup olmadığına bakılmaya çalışılmıştır. Verilerin analizleri için SPSS 20.0 istatistik paket programı kullanıldı. Çalışmanın sonuçlarına göre; Evlilik Uyumu Ölçeği toplam puan ortalamaları evlilik biçimi değişkenine göre incelendiğinde grup ortalamaları arasındaki fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur.Kişilerin İlişkilerde Yükleme Tarzları Ölçeği toplam puan ortalamaları evlilik biçimi değişkenine göre incelendiğinde grup ortalamaları arasındaki fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur.Katılımcıların Yetişkinler İçin Psikolojik Dayanıklılık Ölçeği toplam puan ortalamaları evlilik biçimi değişkenine göre incelendiğinde grup ortalamaları arasındaki fark istatistiksel açıdan anlamlı bulunmuştur.Bu sonuçlar; uyum, yükleme ve dayanıklılık konularında, flört ederek evlenen grupların en avantajlı grup olduğunu fakat görücü usulü zorla şeklinde evlenenlerin ise en dezavantajlı grup olduğunu, bunun yanı sıra görücü usulü isteyerek evlenenlerin avantaj konusunda orta düzeyde olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this work, it is aimed to examine the marital adjustment, attribution and resilience of the couples who have forced, arranged and love marriages. For this reason, the marital adjustment, attribution and resilience for adults tests are applied to the 370 participant who are randomly chosen within the boundaries of Van and Hakkari during May-July in 2016 and we analyzed if there is a difference in the concept from the aspect of marriage types. For the data analysis, SPSS 20.0 statics software is used.According to the results, the difference between the group average is found statically meaningful when the marital adjustment test total point average is analyzed according to the marriage types factor. The difference between the group average is found statically meaningful when the marital attribution test total point average is examined according to the marriage types factor.The difference between the group average is found statically meaningful when the marital resilience for adults test total point average is investigated according to the marriage types factor. These results indicated that the group of love marriage is the most advantageous one while the group of forced marriage is the most disadvantageous; besides, the group of arranged marriage is in the middle on marital adjustment, attribution and resilience.