Evli ve bekar bireylerdeki stres ve kaygı düzeyinin premenstrüel sendrom üzerine etkisi
The effect of stress and anxiety level on premenstrual syndrome in married and single women
  1. Tez No: 441240
  2. Yazar: ASLI BÜYÜKBAYRAKDAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN EBADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı evli ve bekar bireylerdeki stres ve kaygı düzeyinin premenstrüel sendrom üzerine etkisini ortaya konulmasıdır. Ek olarak, araştırmada bireylerin yaşı, medeni durumu, gelir düzeyi, regli kanamalarının ilk kaç yaşında olduğu, regli kanamalarının süresi gibi değişkenlerin stres, kaygı ve premenstrüel sendrom üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya İstanbul İlinde Beşiktaş İlçesinde yaşayan 21-48 yaş aralığında 100 kadın alınmıştır. Aynı zamanda bireylerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından Kişisel Bilgi Formu oluşturulmuştur. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında; evli kadınların bekar olan kadınlara oranla algılanan stres, depresif duygulanım, yorgunluk ve şişkinlik düzeylerinin daha yüksek olduğu, bekar kadınların evli olan kadınlara oranla ağrı ve sinirlilik düzeylerinin daha yüksek olduğu, evli bireylerin regli süresi arttıkça bireylerin şişkinlik düzeyleri de düşmekte olduğu, bekar bireylerin regli süresi arttıkça bireylerin durumluk kaygı düzeyleri de düşmekte olduğu, evli bireylerin regli süresi arttıkça bireylerin ağrı düzeyleri de düşmekte olduğu ve bekar bireylerin regli süresi arttıkça bireylerin premenstrüel sendrom düzeyleri de artmakta olduğu gibi sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmada yer alan bireylerin yaşı, evlilik süreleri, çocuk durumu gibi sosyo-demografik özelliklere göre de anlamlı sonuçlar elde edilmemiştir. Ayrıca; evli olan bireylerin premenstrüel sendromu düzeyleri arttıkça; algılanan stres düzeyleri de artmakta olduğu, evli olan bireylerin algılanan stres düzeyi premenstürel sendromu düzeyini arttırmakta olduğu, bekar olan bireylerin durumluk kaygı düzeyleri arttıkça; sürekli kaygı düzeyleri de artmakta olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.Araştırmanın sonunda yer alan tartışma bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara, alanda çalışan psikolojik danışmanlara ve ailelere yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study's aim is to reveal the effect of stress and anxiety level on premenstrual syndrome in married and single women. Besides, the effects of variables such as women's ages, marital status, income level, age of first menstruation bleeding , duration of menstruation bleeding on stress, anxiety and premenstrual syndrome is examined. 100 women who are living in Besiktas providence of Istanbul and between 21-48 ages is participated to the research. Also, according to identify socio-demographic characteristics of the participants, personal information form is made by researcher. When the socio-demographic characteristics analyzed, it is found out that the perceived stress, depressive affectivity, fatigue and swelling levels of married women are higher than single ones, and the pain and irritability levels of single women are higher than married ones. Also, it is seen that as married women have longer period times, the swelling levels of them decrease, while as single women have longer period times, the state anxiety levels of them decrease; and as married women have longer period times, the pain levels of them decrease, while as single women have longer period times, the premenstrual syndrome levels of them increase. There was no meaningful results for socio-demographic features that take a part in the research, such as individuals' age, marriage duration, children number. In addition, it is seen that the increase of premenstrual syndrome levels cause increase of perceived stress levels for married women, while perceived stress level increases premenstrual syndrome level; and while state anxiety levels increase for single women, trait anxiety levels also increase. In the discussion section that is at the end of the research, suggestions for researchers, psychological counselors working on this field and families had been proposed on research findings.