Alzheimer hastalarına bakım veren bireylerin bakım yükü ve tükenmişlik durumları arasındaki ilişki
Burden of care of the caregivers of alzheimer's patients and relationship between burnout syndromes
- Tez No: 441241
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Alzheimer hastalarına bakım verenlerin yaşadıkları güçlükleri belirlemektir. Araştırmaya katılan bakım verenlerin bakım yükü ve tükenmişlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Veri toplama aracı olarak bakım yükünü ölçmek için geliştirilen 22 maddeden oluşan Zarit Bakım Yükü Ölçeği, tükenmişlik düzeyini ölçmek için geliştirilen 22 maddeden oluşan Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve örneklem grubuna ait sosyo-demografik veri elde edilmesine yönelik bir 6 maddeden oluşan“kişisel bilgiler”formu kullanılmıştır. Araştırmaya katılan bakım verenlerin“bakım verme yükü”düzeyi düşük (35,300 ± 9,926);“duygusal tükenme”düzeyi zayıf (2,365 ± 0,802);“duyarsızlaşma”düzeyi zayıf (1,930 ± 0,675);“düşük kişisel başarı hissi”düzeyi zayıf (2,542 ± 0,874);“tükenmişlik genel”düzeyi zayıf (2,330 ± 0,578) olarak saptanmıştır. Sadece Alzheimer hastalarını değil, etkileşimde bulunduğu diğer insanları da etkileyen Alzheimer hastalığına ilişkin daha geniş kapsamlı çalışmaların yapılması yerinde olacaktır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to identify the problems of Alzheimer patients' caregivers. In this study, it is aimed to examine the relationship between the burden of care of the caregivers of Alzheimer's patients and their burden level. To measure the level of burden of care Zarit's Care Burden Scale, to measure the level of burnout Maslach's Burnout Scale and to obtain the socio-demographic data of the sample group“personal information form”were used. It was reported that surveyed caregivers'“burden of care giving”level was low (35,300 ± 9,926);“emotional exhaustion”level was weak (2,365 ± 0,802);“depersonalization”level was weak (1,930 ± 0,675);“a feeling of low personal accomplishment”level was weak (2,542 ± 0,874);“general burnout”level was weak (2,330 ± 0,578).Alzheimer is not only affect the patients but also other people who has interacted with. It is suggested that investigating this disease well rounded.