Evli bireylerin kişilik özellikleri ve problem çözme becerilerine göre evlilik uyumunun incelenmesi
The analysis of marital adjustment of married couples based on their personality traits and problem-solving skills
  1. Tez No: 441246
  2. Yazar: AYŞENUR YEŞİLYURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, evli bireylerin kişilik özellikleri ve problem çözme becerilerinin evlilik uyumuyla ilişkili olduklarını ortaya koymak amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bunun yanı sıra evlilik uyumu, kişilik özellikleri ve problem çözme becerisinin, cinsiyet, yaş, çocuk sayısı, evlilik biçimi, ekonomik durum, eğitim düzeyi, evlilik süresi gibi değişkenler ile olan ilişkileri de incelenmiştir.Araştırmanın örneklem grubunu, İstanbul'da yaşayan ve gönüllülük esasına göre rastlantısal olarak seçilen, 140 evli birey oluşturmaktadır. Katılımcıların halen evli olmaları ve eşleriyle birlikte yaşıyor olmaları dikkate alınmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu (KBF), kişilik özellikleri için Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi (SDKT), problem çözme becerileri için Problem Çözme Envanteri (PÇE)ve evlilik uyumunu ölçmek için Evlilikte Uyumu Ölçeği (EUÖ)kullanılmıştır. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında; eşi ile birlikte karar alanların evlilik uyumunun daha yüksek olduğu, severek evlenen bireylerin ve dört çocuğu veya daha çok çocuğu olanların problem çözme becerilerinin daha yüksek olduğu, bir çocuğu olanların duygusal dengesiz kişilik tipine daha yatkın olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmada yer alan cinsiyet, eğitim düzeyi ve ekonomik durum gibi sosyo-demografik özelliklere göre anlamlı sonuçlar elde edilmemiştir. Araştırmanın sonunda yer alan tartışma bölümündeki bulgulara dayalı olarak araştırmacılara, alanda çalışan psikolojik danışmanlara ve ailelere yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to show the relation between the marital adjustment of married couples and their personality traits and problem-solving skills. In addition to this, the relation between marital adjustment, personality traits and problem-solving skills and the variables such as sex, age, number of children, the way they got married, economic conditions, level of education and the length of marriage has also been studied. The sample group of this research is composed of 140 married individuals who lived in İstanbul and were chosen randomly and voluntarily. Participants were supposed to be married already and living with their spouses. In this study, Personal Information Form prepared by the researcher herself, Personality Test Based on Adjectives (for personality traits), Problem–Solving Inverntory (for problem-solving skills), and the Scale of Harmony in Marriage (for measuring the harmony in marriage) have been used as data gathering tools. In the research, when socio-demographic features are considered, it has been concluded that those making decisions with their spouses have better harmony in their marriage, those who marrying out of love and having four or more children have better problem-solving skills, and those having one child are more inclined to have an emotional and disturbed personality. However, no meaningful results have been obtained when socio-demographic features such as sex, level of education and economic conditions have been taken into consideration.Based on the findings in the discussion part which is at the end of the research, there have been some suggestions for researchers, psychological counselors in the field and families.