Premarital and marital problems and problem-solving styles in married and divorced Turkish professional women and men
Evli ve Boşanmış Profesyonel Kadın ve Erkeklerin Evlilik Problemleri ve Problem Çözme Stilleri
  1. Tez No: 747426
  2. Yazar: SEVİNÇ ÇIRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DUNCAN CRAMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Loughborough University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 246
Özet
Evli ve Boşanmış Profesyonel Kadın ve Erkeklerin Evlilik Problemleri ve Problem Çözme Stilleri Yakın ilişkilerde yaşanılan sorunlar önemli stres kaynaklarından kabul edilmektedir. Mutsuz evlilikler ve boşanmanın ruh sağlığına olduğu kadar beden sağlığına olan etkileri de alan yazında oldukça geniş yer tutmaktadır. Bu çalışma, evli ve boşanmış bireyleri, evlilik ve evlilik öncesi dönemde yaşanmış olan problemler ve bu problemleri çözme stilleri açısından karşılaştırmaktadır. Araştırmanın çalışma grubunu oluşturan evli ve boşanmış bireylere kartopu örnekleme yolu ile ulaşılmıştır. Araştırmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile elde edilmiştir. Veri kayıtlarının transkripsiyonu yapıldıktan sonra veriler nicel ve nitel olarak analiz edilmiştir. Araştırmada, evli ve boşanmış bireyler arasında hem evlilik öncesi hem de evlilik esnasında problem deneyimleri açısından farklılıklar bulunmuştur. Boşanmış bireylerin karşılaştığı toplam problem sayısı, hem evlilik öncesi hem de evlilik sonrası istatistiksel olarak anlamlı bir biçimde daha yüksektir. Evlilik öncesinde(örneğin, problem kişilik özellikleri) ve evlilik süresince (örneğin, problem kişilik özellikleri, tutum farklılıkları, iletişim problemleri, yakınlık ve cinsel problemler, aşırı kontrol ve güvensizlik ) belirli problem alanları boşanmış bireylerce evli bireylere göre daha sık ifade edilmiştir. Keza kişilik özellikleri ve davranış problemleri, aşırı kontrol ve güvensizlik, tutum ve değer farklılıkları gibi problem alanları evli ve boşanmış bireyleri anlamlı bir biçimde ayırt edici bulunmuştur. Cinsiyet farklılıkları, bazı problem alanlarında ki-kare testi kullanılarak yapılan analizlerce desteklenmişse de, log linear analiz sonuçları bunu desteklememiştir. Yapılan log-linear analiz sonuçlarına göre, ne toplam problem sayılarında ne de problem alanlarında cinsiyet farkları anlamlı bir düzeye erişmemiştir. Ayrıca, hem evlilik öncesi hem de evlilikten sonra karşılaşılan problemleri çözme stilleri açısından yapılan analizlerde, evli ve boşanmış bireyler arasında farkların olduğu görülmüştür. Beklenildiği üzere evli bireyler daha fazla pozitif problem çözme stilini kullandıklarını bildirmişlerdir. Boşanmış bireyler, evlilere oranla, hem evlilik öncesi hem de evliliklerinde, boyun eğme davranışını bir problem çözme stili olarak daha yoğun kullandıklarını bildirmişlerdir. Evlilikte ve evlilik öncesinde karşılaşılan problemleri çözme stilleri cinsiyete göre de farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Close relationships play an integral role in our lives. Problems associated with closed relationships could have social and psychological effects on individuals. Research has documented that disruption of a relationship is considered as one of the major life stressors. In this context, the present research aims to identify differences between the intact marriages and those which ended in divorce, in Turkey in relation to problems experienced during premarital level and marital level. Furthermore, this research has examined the perceived problem solving behaviour of the currently married and divorced individuals with respect to premarital and marital problems experienced. Retrospective survey interviewing was adopted as a data collection strategy in order to study self reported problems and problem solving behaviour by respondents. It has been hoped that the findings from the present study would be beneficial for relationship enhancement programs to be developed in Turkey. The study found differences in both experienced problems and problem solving behaviour between currently married and divorced individuals for premarital and marital stages. The total number of reported problems significantly differed between divorced an currently married subjects, with divorced individuals reporting more problems than married individuals for both premarital and marital stages. Personality attributes as a problem domain was cited more frequently by divorced individuals than married for the premarital stage, and a set of problem domains involving personality attributes, attitude difference, communication problems, closeness and sexual problems, and excessive control and lack of trust were reported more frequently by divorced respondents than the married for the marital stage. Although gender differences appeared in some domains of problems using chi square analyses, this was not supported by log-linear analyses. Also, there were no gender differences in the total number of problems. Additionally, the analyses indicated the differences in problem solving behaviour in both premarital and marital level between divorced and married individuals. More married people than divorced reported positive problem solving behaviour. On the other hand, more divorced respondents than married cited a compliance type of problem solving fort he premarital level. Regarding marital stage, more divorced respondents cited compliance than married respondents. The results also indicated some gender differences in problem solving