Spor salonunda düzenli spor yapan kişilerin ortoreksiya nervoza belirtileri ile beden algısı arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigating the relationship between orthorexia nervosa symptoms and body image who attend sports at the gymnasium regularly
  1. Tez No: 441309
  2. Yazar: MÜGE TATLISES
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırma, spor salonunda düzenli olarak spor yapıp yapmama durumuna göre kişilerin ortorektik belirtileriyle beden algılarını karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya yaşları 20 ile 40 arasında değişen 124 kadın ve 156 erkek olmak üzere toplam 280 kişi katılmıştır. Araştırmanın örneklemini düzenli olarak spor yapan ve spor yapmayan kişiler oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan kişilere yönelik görüşme formu dört bölümden oluşarak, gruplar halinde uygulanmıştır. Bunlar; araştırmaya katılanların demografik bilgileri '' kişisel bilgi formu'' ile, ortoreksiya nervoza olup olmadıklarının bilgileri '' ORTO-15 testi ve Maudsley Obsesif Kompulsif Envanteri'' ile, beden algıları '' Beden Algısı Ölçeği'' kullanılarak veriler toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen istatistiksel bulgulara göre, spor salonunda düzenli olarak spor yapan bireylerin spor salonunda düzenli olarak spor yapmayan bireylere oranla ortoreksiya nervoza düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Cinsiyet değişkenine göre ortoreksiya nervoza durumları değerlendirildiğinde, erkeklerin kadınlara oranla ortoreksiya nervoza düzeylerinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Spor salonunda düzenli olarak spor yapan bireylerin obsesif kompulsif bozukluk düzeyleri arttıkça; ortoreksiya nervoza düzeyleri de artmakta olduğu görülmektedir. Düzenli olarak spor yapan ve yapmayan kişilerin ortoreksiya nervoza belirtileri ile beden algıları arasında ise anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare body senses with orthorectic symptoms according to exercising regulary or not. In the study, total 280 people took part between the ages of 20-40, in which were 124 female and 156 male. The content of the study consists of people, who exercise regularly and the people, who don't. The survey form consisted of four parts and was carried out in groups. The data has been collected by 'demographical information and, personal information form', ' ORTO-15 Test and Maudsley Obsessive compulsive inventory' and ' scale of body perception'. According to the statistical results of the study, ortorexia nervosa levels of people who go to the gym regularly were higher than the levels of people who did not exercise. When the conditions related with ortorexia nervosa were evaluated in accordance with gender, it was stated that ortorexia nervosa levels of men were higher than women. When compulsive disorder levels of people, who go to the gym regularly, increased; ortorexia nervosa levels also increased. A statisticaly significant difference has not been found between ortorexia nervosa syptoms and body sense among people who exercise regularly and not.