Üniversite öğrencilerinin duygularını ifade etme, öznel iyi oluş ve anne babalarının tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationships between the way university students express their emotions, subjective well-being and parental attitudes
  1. Tez No: 441310
  2. Yazar: SİNEM ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışma üniversite öğrencilerinin anne-babalarının kullandıkları tutumların duygularını ifade etme ve öznel iyi oluşlarının arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışmaya İstanbul'da yaşayan 543 üniversite öğrencisi katılmıştır. Veri toplamak amacıyla“Duygularını İfade Etme Ölçeği”,“Öznel İyi Oluş Ölçeği”,“Ana-Baba Tutum Envanteri”ve katılımcı tarafından hazırlanan“Sosyo-demografik veri formu”verilmiştir. Verilerin analizi için SPSS 20.0 paket programı kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucuna göre; demokratik ana-baba tutumu ile öznel iyi oluş ölçekleri arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki, otoriter tutum ile öznel iyi oluş ölçeğinden aldıkları puan arasında negatif yönde anlamlı ilişki ve ilgisiz tutum ile öznel iyi oluş ölçeği arasında da yine negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur . Duyguları ifade etme ölçeği ile ana-baba tutumu envanteri sonuçları ise şu şekilde bulunmuştur; Demokratik ana-baba tutumu ile duyguları ifade etme ölçeğinden alınan puanlar arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki, otoriter tutum ile öznel iyi oluş ölçeği arasında ise negatif yönde anlamlı ilişki ve ilgisiz tutum ile öznel iyi oluş ölçeği arasında da yine negatif yönde anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between the way university students express their emotions, subjective well-beings and parental attitudes. For this purpose, 543 university students who lived in Istanbul participated in this study. In order to collect data, participants were given an“Emotional Expresssion Scale”, a“Subjective Well Being Scale”, a“ Parents Attitude Scale”and a form that was prepared by the participant with the name of“Sociodemographical data form”. SPSS 20.0 package programme was used to analyze the data. In the results; a positive meaningful relation was found between democratic parental attitudes and subjective well being a negative meaningful relation between authoritarian attitudes and subjective well being, and between apathetic attitudes and well being scale Inventory results about emotional expression and democratic parents attitudes showed a meaningful pozitive relation between parental attitudes and emotional expression and a meaningful negative relation between authoritarian attitudes and subjective well being. Also a negative meaningful relation between apathetic attitudes and subjective well being was determined.