Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu tanısı almış olan çocukların bağlanma stilleri ve algılanan yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relation between the quality of life and the attachment styles of the children who are diagnosed attention deficit hyperactivity disorder
  1. Tez No: 441308
  2. Yazar: SELÇUK TOKAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışmanın amacı dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocukların bağlanma stilleri ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Bu araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Bu bağlamda DEHB tanısı almış olan çocukların bağlanma stilleri ve algılanan yaşam kalitesi arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu araştırmanın evreni 2015–2016 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Fatih İlçesinde bulunan Rehberlik Araştırma Merkezinde kayıtlı hiperaktif tanısı almış çocuklardır. Bu evren içinden basit tesadüfi örneklem yoluyla belirlenen 92 kişiye ölçek uygulanmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu”“İlişki Ölçekleri”ile“ Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği”ve kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlar şunlardır: Dikkat eksikliği olan çocuklar çoğunlukla saplantılı ve kayıtsız bağlanma yaşamaktadırlar. Korkulu bağlanma düzeyleri ise en düşüktür. Ebeveynler ve çocuklar yaşam kalitesine ilişkin yaşadıkları sorunları düşük olarak belirtmişlerdir. Korkulu bağlanma artıkça fiziksel işlevsellik, sosyal işlevsellik ve duygularım sorunları azalmakta; sağlık aktiviteleri, başkalarıyla ilgili sorunlar ve okul sorunları ise artmaktadır. Kayıtsız bağlanma arttıkça fiziksel ve duygusal işlevsellik, ve okul sorunları ayrıca duygularım başkalarıyla ve okulla ilgili sorunlar azalmakta; sağlık aktiviteleri ve sosyal işlevsellik ise artmaktadır. Güvenli bağlanma arttıkça duygusal aktiviteler, okul sorunları azalmakta; fiziksel, duygularım ve başkalarıyla ilgili sorunlar ise artmaktadır. Saplantılı bağlanma arttıkça fiziksel, duygusal ve okul sorunları (Ebeveyn Formu) sağlık, başaklarıyla ilgili sorunlar ve okul sorunları (Çocuk Formu) azalmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the relation between the quality of life and the styles of attachment of the children who have hyperactivity problems and attention deficit. In this research relational screening model is used. In this regard the relations between the perceived life quality and the attachment styles of the kids who are diagnosed ADHD are examined. The population of the research is the children who are diagnosed with ADHD and registered to Counseling and Research Center in Fatih, Istanbul during 2015 – 2016 school year. 92 children are chosen to participate in this study by using random sampling method. In the research,“Personal information form”“scale for relationships”and“ quality of life scale for children”are used to collect information. Here are the obtained results of the research: The children who have attention deficit problems usually exhibit preoccupied and dismissive attachment. Their fearful attachment levels are in the lowest level. The parents and the children indicate that the issues related to the life quality are low-graded. As the level of fearful attachment increases, social functioning and affectivity issues decrease, on the other hand health activities, issues related to school and social problems increase. As the level of dismissive attachment increases, physical and social functioning, affectivity issues and the issues related to school and others decrease, but the health activities and social functioning increase. As the level of secure attachment increases, sensual activities and the school problems decrease, but physical issues, affectivity and the problems about the others increase. As the level of preoccupied attachment increases, physical, emotional problems, school issues and the problems about the others decrease.