Tepki stilleri ölçeği'nin Türkçe adaptasyon çalışması
Turkish adaptation study of response styles questionnaire
  1. Tez No: 441348
  2. Yazar: YİĞİT TAŞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Kişinin ruh sağlığındaki değişen özelliklerinin farkına varması, kişisel gelişim açısından önemli olduğu kadar depresyona karşı korunmayı da sağlar.Bu çalışmanın amacı, depresyonun devamında en önemli faktörlerden birisi olarak belirtilen depresyona tepki biçimlerini ölçmek amacıyla geliştirilmiş olan Tepki Stilleri Ölçeği'nin kısa formunun Türkçe'ye adaptasyonunun yapılarak geçerlik ve güvenirliğinin belirlenmesidir. Türkiye'nin çeşitli illerinden gönüllülük esasıyla toplam 299 katılımcıya ulaşıldığı bu çalışmada, ölçek maddelerini uygun doldurmayan ya da çoğunu boş bırakan katılımcıların analizlere dahil edilmemesi sonucunda, 195'i (%67.7) kadın, 93'ü (%32.3) erkek olmak üzere toplam 288 katılımcı yer almıştır. Yaşları 16 ile 55 arasında değişen katılımcıların yaş ortalaması 26'dır. Yapılan açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizi sonuçları, ölçeğin orijinal faktör yapısının Türk kültüründen toplanan verilerle de desteklendiğini göstermiştir. Ayrıca Anova sonuçlarına göre Anksiyete, Depresyon ve Ruminasyon açısından yetişkinler ve ergenler arasında anlamlı farklılıklar belirlenmiştir. Mutlak Gerçek İhtiyacı açısından ise genç yetişkinler ve yetişkinler arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Anksiyete, Depresyon, ve Ruminasyon ergenlerde yetişkinlere oranla yüksek çıkmıştır. Mutlak gerçek ihtiyacı ise genç yetişkinlerde, yetişkinlere oranla yüksek çıkmıştır. Elde edilen sonuçlara göre yaş ilerledikçe sağlıksız düşünmenin ve duygudurum bozukluklarının azaldığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the continuation of depression that was developed to measure the response form one of the most important factors in making the validity indicated depression Response Styles Questionnaire short form of the Turkish adaptation and to determine its reliability. It is aware of the changing demographics in the person's mental health, as it is important for personal development, also provides protection against depression. Turkey's various provinces of voluntary participants is reached in this study with a total of 299, as a result of the scale items not included in the analysis of the participants left empty or most suitable filling, 195 (67.7%) women and 93 (32.3%) including men had received a total of 288 participants. The average age of participants ranging between the ages of 16 and 55 is 26 . According to ANOVA results in anxiety, Depression and Rumination in terms of significant differences between adults and adolescents were observed. In terms of absolute truth needs are significant differences between young adults and adults. Anxiety, Depression and Rumination was higher in those adolescents than adults. Absolute real needs in young adults is higher than adults. According to the results, age progresses unhealthy thinking and mood disorders are decreased.