Borca katılma
Cumulative assumption of debt
  1. Tez No: 441365
  2. Yazar: SEDA YILDIZ PORTAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Borca katılma, 6098 sayılı TBK m. 201 ile getirilen yeni bir düzenlemedir. Borca katılma alacaklı ile borca katılan arasında kurulan bir sözleşmedir. Bu sözleşme ilk borçlu ile katılanın müteselsil sorumluluğu sonucunu doğurmaktadır. Borca katılmanın genellikle alacaklıya teminat vermek amacıyla yapıldığı kabul edilmektedir. Borca katılmanın geçerli bir şekilde meydana gelebilmesi, mevcut bir ilk borcun varlığına bağlıdır. Borca katılma kural olarak şekle tabi değildir. Borca katılma bağımsız bir sözleşmedir. Taraf değişikliğine neden olmaz. Borca katılma sözleşmesinin tarafları, borca katılan ile alacaklıdır. Borca katılan ilk borçlunun yanında borç altına girmektedir. Borca katılanın sorumluluğu bağımsız bir sorumluluktur. Borca katılan borçtan aslen sorumludur. İlk borçlu ile borca arasında müteselsil sorumluluk doğmaktadır. Borca katılma sözleşmesinden doğan sorumluluk, katılan ile ilk borçlunun borcun tamamını ifa etmesine kadar devam eder.
Özet (Çeviri)
Cumulative assumption of debt is a new regulation and entered into force by Turkish Code of Obligations no. 6098. Cumulative assumption of debt is a contract that is made by between creditor and new debtor. This contract causes a solidary obligation to first debtor and new participating debtor. It is accepted that cumulative assumption of debt is generally contracted for assurance to creditor. It is based on a first existing debt in order to make a valid cumulative assumption of debt. In principle, this contract has freedom of form principle. It is a self contained contract. It does not cause of changing of the parties. The parties of this contract are creditor and new debtor. The new debtor takes responsibility with the first debtor. The responsibility of new debtor is independent and essential. There is solidary obligation between the first and new debtor. The existance of responsibility that is caused by this contract continues until paying the total debt by the first and new debtor.