Abdulganî Karabâğî'nin Şerhu'l-muhtâr adlı kitabının edisyon kritiği değerlendirilmesi (Edisyon kritik)
The critical edition and evaluation of the book enttitled Sharh al mokhtâr by Abdulgani Karabaghi
  1. Tez No: 441364
  2. Yazar: ABDULKADİR KABDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NASİ ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 745
Özet
Bu çalışma edisyon kritik yani tahkik diye isimlendirilen bir çeşit literatür değerlendirme çalışmasıdır. Araştırmamıza konu olan eser, Hanefî mezhebi alanında yazılmış, dört meşhur metinden birisi olarak kabul edilen el-Muhtâr isimli eserin şerhlerinden Şerhu'l-Muhtâr'dır. Osmanlı fakihlerinden Abdulganî Karabâğî Efendiye ait olan bu el yazma eserin edisyon kritiğini yaparak müellifin usülünü ve eserin muhtevasını değerlendirdik. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş, araştırmanın amacı, kapsamı, yöntemi ve müellif Abdulganî Karabâğî'nin hayatı hakkındadır. İkinci bölümde eserin yazılış nedeni, ihtiva ettiği konular ve bu konuların işleniş tarzından bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde Karabâğî'nin fıkhî tercihleri, mezhep içi tercihleri bu tercihlerde kullandığı lafızlar ve diğer mezheplere yaptığı atıflar ele alınmıştır. Son bölüm olan dördüncü bölümde ise Şerhu'l-Muhtâr'ın eldeki mevcut nüshası ve tahkikte izlenen yol anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
This work is a critical edition, in other words an evaluation of a kind of literature named investigation. The subject of the work which we searched is about Sharh al-Mokhtâr; an expound of the work called el-Mokhtâr. This work was written in the field of Hanefi sect and was accepted one of the four passages. We have evaluated the style of the author and the contents of the work by making additional critic. This manuslriat work belongs to Abdulgânî Karabâghî Efendi; one of the Ottoman faqihs.(religion scholar) Our work consists of the four chapters. The first part is introduction and it includes the aim of research, subjects it covers, techniques and the life of the author Abdulgani Karabagi. In the second part the reasons for why it's written, its content, the subject it covers and how it's used. Thish part includes the fhıkhi choices of Karabaghi, the choices inside sects and the attributions made to other sects. In the last and third part, the current copy of the work Şerhul Mukhtar and the ways used in ascertainment is expressed.