Duygular ve din duygusu
Emotions and religious sentiment
- Tez No: 441403
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAYIKLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İnanç hissinin insanda belirmesine eşlik eden duygu ve heyecanlar olarak ifade edilebilen dinî duygular, bireysel dinî yaşayışın karakterinin belirlenmesinde önemli rol oynarlar. Duygu ve heyecanlar, dinsel yaşayışa yön verirken, dinsel yaşayış da bireyin duygu dünyasında geniş yer kaplamaktadır. Temel duygu ve heyecanlar, dinî tecrübelerle birlikte ortaya çıktıklarında, bu yönde bir karakter kazanmaktadır. Bu çalışmada“inancın duygusal bir karakter taşıyıp taşımadığı”ve din duygusunun insandaki kökenlerine dair sorulara cevap aranmaktadır. Aynı zamanda temel duygu ve heyecanların“dinî”boyut kazanmasındaki etkenlere yer verilmektedir. Bu bağlamda Psikoloji literatüründe yapılan çalışmalar incelenmiş ve kutsal metinlerde geçen bazı duygu unsurlarına yer verilmiştir. Sonuç olarak insanın yüce bir varlığa inanmaya yatkın bir yapıyla dünyaya geldiği; ancak aile, yetiştirilme tarzı ve eğitim gibi bazı faktörlerle inancın açığa çıkarak belirginleştiği fikri benimsenmiştir. Aynı zamanda, dinî inancın tecrübe edilmesinde duyguların rolüne dikkat çekilmiştir. Dinsel yaşayışta bilişsel, duygusal ve davranışsal süreçler bir arada bulunarak, dinî tecrübelere bütüncül bir anlam kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Religious emotions that can be defined as feelings and excitements accompanying emergence of faith in people play an important role in shaping invidiual religious life. While emotions and excitements give direction to religious life, the religious life occupies a great space in person's emotional life. Basic emotions and excitements showing up along with religious experiences gain a characteristic towards this direction. This study deals with the questions“whether belief has an emotional character and about the origins of religious feelings in human beings”. At the same time, factors cause the basic emotions and excitements gaining a religious dimension are discussed. In this context, studies in literature of psychology have been examined and some elements of emotion in the holy texts have been discussed. As a result, human came into the world with a sublime predisposed structure to believe in but some factors such as family, upbringing and education causes to manifest and emerge. At the same time, role of emotions in the experience of person's religious belief was pointed out. Whenever the cognitive, emotional and behavioral processes of religious life are together, then it's gained a holistic sense of the religious experience.