Aleksandr İvanoviç Kuprin'in 'Granat Bilezik' ile Halit Ziya Uşaklıgil'in 'Mai ve Siyah' eserlerinde 'Aşk' kavramı
The concept of 'Love' in Aleksandr Ivanovich Kuprin's 'Granat Bracelet' and Halit Ziya Uşaklıgil's 'Mai and Black' works
- Tez No: 772799
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SHALALA RAMAZANOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rus Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Hislerin bireyden bireye değişkenlik gösterdiği ve kişilerin özüne tesir ettiği duygular üzerine pek çok araştırma ve inceleme meydana gelmiştir. Bu araştırmalarla ortaya çıkan olgular ise hislerini derinden yaşayan insanların anlaşılabilmeleri adına önemli bilgilerdir. Hislerin oldukça şiddetli yaşandığı ve kişi psikolojisine pek çok çerçeveden tesiri olduğu bilinen bu kelime insana özgü bir duygu olarak tanımlansa da aslında toplumsal ve kültürel olarak da bir olgudur. Aşk kavramının temelindeki psikolojik etmenlerin yanı sıra kültür, ahlak, hoşgörü ve din gibi toplumu oluşturan yapılarda aşkın bir diğer unsurlarıdır. Bu unsurlar aşkın farklı dönemlerde çeşitli tanımlamalarına ve sınıflandırılmasına neden olmuştur. Bilindiği gibi Aşk, gelişen, ilerleyen ve son bulabilen bir duygudur ve bir kişinin içinde ki sevme yeteneğini her zaman var etmiş, kişinin hayatındaki gelişimiyle doğru orantılıdır. Âşık olmak bir insanın sevdiği kişiye ve dünyaya olan bakışını değiştirdiği gibi bir insana coşku ve depresyon gibi uç duygular da yaşatabilir. Aşk zıtlıklarla doludur: belirsizdir- Aşk bazen kişinin partnerine karşı duyduğu bir sevgide nefret barındırırken, bazen de verdiği hazla birlikte kişiye ıstırap çektirebilir. Genel olarak aşkın yaşattığı hissiyatın doruk noktasının zevk olduğuna ve özünün tamamlayıcılıkta yattığına inanılmaktadır. Çalışmamızda Rus ve Türk kültürüne ait iki yazarın eserlerinde aşk kavramı, dil, duygu ve tür bakımından incelenmiş ve kahramanlar üzerinden bu kavramın detayları gösterilmiştir. Aşk, bireylerin iç dünyasını duygusal bağlamda harekete geçiren en önemli bileşeni olmasıyla birlikte tüm evrene yayılmış ve çok yönlülüğüyle sadece araştırmalarda kalmayıp edebi dünyada da izlerini göstermiştir. Çalışmamızda teorik olarak ele aldığımız aşk teması çok yönlülüğüyle geçmişten bugüne birçok türe ayrılmış ve kendi içerisinde gruplar oluşturmuştur. İncelemeye aldığımız eserlerde bu tür karşımıza karşılıksız bir aşk türü olarak çıkmaktadır. Yazarlar engin görüşleriyle bu türü hem gerçekçi hem de edebi bir dille okuyuculara sunmuştur. Aşkın herkese göre değişen tanımı ve açıklamaları Rus ve Türk yazarlar tarafından oldukça net bir şekilde sonuçlarıyla birlikte belirtilmiştir. Edebi yaratıcılıklarıyla ortaya koydukları ve çalışmanın temelini oluşturan bu iki eserde aşk teması yazarlar tarafından hem acı hem de yoğun bir bağlılık duygusu olarak edebi üslup ile ele alınmıştır. A.İ. Kuprin tarafından 1910 yılında yazılmış“Granat Bilezik”ve H.Z. Uşaklıgil tarafından 1889 yılında yazılmış“Mai ve Siyah”eserleri üzerine karşılaştırmalı olarak aşk kavramının ilk defa incelenmesi ise çalışmamızın yeniliğidir. Bu çalışmada; tanımlama, karşılaştırma, gözlem, genelleme ve çeviri yöntemleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
There have been many researches and studies on the emotions that feelings vary from individual to individual and affect the essence of people. The facts revealed by these studies are important information for people who experience their feelings deeply so that they can be understood. Although this word, which is known that feelings are experienced quite violently and have an impact on human psychology from many frames, is defined as a human-specific emotion, it is actually a phenomenon socially and culturally as well. In addition to the psychological factors underlying the concept of love, culture, morality, tolerance and religion are other elements of love in the structures that make up society such as religion. These elements have led to various definitions and classifications of love in different periods. As is known, Love is a feeling that develops, progresses and can end, and it is directly proportional to the development in a person's life that a person has always had the ability to love in them. Falling in love can change a person's view of the person they love and the world, and it can also make a person experience extreme emotions such as enthusiasm and depression. Love is full of contradictions: it is amigosu- Love can sometimes contain hatred in a love for one's partner, and sometimes it can cause suffering along with the pleasure it gives. It is generally believed that the culmination of the feeling of love is pleasure and its essence lies in complementarity. The purpose of the study: To reveal the common and different aspects of the subject examined in two works written by important writers in Russian and Turkish literature. The novelty of our study is the first comparative analysis of the concept of love on the works of Aleksandr Ivanovic Kuprin“Granat Bracelet”and Halit Ziya Uşaklıgil's“Mai and Black”. The concept of love, which we discussed in our study, forms the basis of our study. In this study; definition, comparison, generalization and translation methods were used.