Namazla ilgili uydurma hadislerin değerlendirilmesi
Namazla ilgili uydurma hadislerin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 441434
  2. Yazar: SELAMİ ÇÖLBEYİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TAHİR DAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Kur'ân'daki ayetlere ve Hz. Peygamber'in sözlerine baktığımızda namazın önemli bir yere sahip olduğu görülmektedir. Günlük hayatta beş vakit namazın emredilmesi onun önemini gösteren somut bir örnektir. Bu kadar önemli bir ibadetin nasıl, ne zaman ve nerede yerine getirileceği ayet ve hadislerle ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Hz. Peygamber döneminde namaz ibadeti bütün ayrıntıları ile ortaya konmuş iken daha sonraki dönemlerde dini karalamak isteyen zındıklar, çıkar elde etmek arzusunda olan din istismarcıları, birilerine yaranmak amacında olan dalkavuklar ya da insanları sevaba davet etme gibi kendilerine göre iyi niyetli safdil kimseler namazla ilgili hadis uydurmuşlardır. Haberin lafzında veya manasında bozukluk olması, birçok insanın görmesi gereken bir hadiseyi bir kişinin gördüğünü iddia etmesi, Kur'ân'a ve sahih sünnete muhalif olması, akla, his ve müşahedeye muhalif olması, tarihî gerçeklere aykırı düşmesi, hadis uyduranların itirafı, güvenilir hadis kitaplarında bulunmaması, uydurma hadislerin haber verilmesi ve uydurma hadis araştırmaları uydurma hadisleri tanımada yol göstermektedir. Namazlarla ilgili uydurma haberlerde özellikle abartılı ifadeler; Kur'ân'a ve sünnete aykırı durumlar; akla, his ve gözleme uymayan açıklamalar, çeşitli ithamlara maruz kalmış râviler göze çarpmaktadır.
Özet (Çeviri)
When we look at the verses from the Quran and to the Prophet's words, it is seen that prayer has an important place. In daily life, five times prayer requirement is a concrete example that shows its importance. How, when and where to perform such an important prayers is explained elaborately with verses and the hadiths. While prayer was put forth with its all details in the era of the Prophet, atheists wanting to blacken religion, exploiters demanding to get interest, flatterers aiming to make up to eachother or people's inviting others to good deeds made up hadits about prayer. Defect in the meaning of the news, instead of seeing an incident by a lot of people claiming that one person saw it, being opponent to Quran and correct sunna being opponent to mind, sense and observation, going counter to historical facts, confession of people making up hadiths, not found in reliable hadith books, informing of hadith made up and research of hadith made up show the way. Exaggerated fabulation news related with prayer, expressions in situations against Quran and Sunna, explanation not suited to mind, sense and observation, people telling Prophet's hadith exposed to various accusations catch one's eyes.