Hadis ilimleri açısından namazda kıraat meselesi
Verses of the Qur'an (Qiraat) in the prayer for sciences of Hadith
  1. Tez No: 190600
  2. Yazar: SAMİ BÜYÜKKAYNAK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ADİL YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Kur'an ayetleri bir ibadeti emretmiş, fakat onunla ilgili kaidelerinayrıntısına inmemiştir. Hadisler bu kaidelerin nasıl yerine getirileceğikonusunda ayrıntıya inerek bilgiler vermekte, uygulamaları tarif etmektedir.Namazda kıraat, namazın ruknü olarak kıyam halinde iken Kur'an okumaktır.Namazda kıraatin farziyyeti, Kur'an ayetleriyle sabittir. Bununla birliktekıyamda okunacak iftitah duası, besmele ve Fatiha suresinin okunması ve imamauyan kimsenin kıraati gibi hususlar, Rasulullah(s.a.v.)'in hadisleriylebelirlenmiştir. Hadisler, sahih, hasen, zayıf, uydurma olmak üzere dört kısımdaincelenir. Hadislerin sened ve metinlerinde yer alan onu noksan hale getirecekbazı illetler ve ravi cerh durumları, hadisler arasında bu sınıflandırmayımeydana getirmektedir. Bu çalışma, namazda kıraat hususunda rivayet edilenhadislerin bu sınıflandırmadaki yerlerini yani sıhhat derecelerini araştırmıştır.Namazda kıraat konusu, iftitah duası, besmelenin ayet olup olmadığı, namazdanasıl okunacağı, Fatiha suresinin okunması, imama tabi olan kimsenin kıraati veKur'an tercümesi ile kıraat başlıkları altında incelenmiş, netice olarak ise herkonuda olduğu gibi namazda kıraati oluşturan rivayetler arasında da sahih,hasen ve zayıf rivayetlerin olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The verses of Qur'an order worship, yet they do not describe the detailsof its principles. Hadiths provide information on how those principles should befullfiled, by describing them in detail and they define practices. Reading inprayer is,as a pillar of prayer, to read Qur'an while standing. Obligation ofreading in prayer is established by the verses of Qur'an. However, issues likeopening pray( pray of iftitah) during standing(kıyam), reading of“Besmele”and“Fatiha”and reading of those who obey someone else who leads prayer aredetermined by the hadiths of the Prophet (PBUH). Hadiths are analyzed in fourcategories as authentic(sahih), hasen, weak (za?if), fictitious(mevdu?). Somedefects (illet) in transmission (sened) and text of adiths(metin) that cause itsweaknes and falsification of narrator cases generate this classification. Thiswork analyzed the place of hadiths narrated about reading (qıraat) duringstanding in prayer, in this classification, namely their authenticity(soundness).Subject of reading in prayer, analyzed under the headings of opening pray (prayof iftitah), reading of Sura al-Fatiha, reading of those who obey an“imam”andtranslation of Qur'an. As a result,it is found out that, like other issues,there areauthentic (sound), hasen, weak (za?if) narrations among hadiths about reading inprayer.