Müslüman göçmenlerin ötekileştirilmesi, güvenlikleştirilmesi ve entegrasyon çelişkisi: İngiltere örneği
The otherization and securitization of muslim immigrants, and integration dilemma: The case of Britain
  1. Tez No: 441463
  2. Yazar: SEVGİ ÇİLİNGİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA NİLÜFER KARACASULU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 375
Özet
Bu tez çalışması, 11 Eylül sonrası dönemde Batı Avrupa'da yaşayan Müslüman göçmenlerin ötekileştirilmesi ve güvenlikleştirilmesi ile entegrasyonları arasındaki çelişkiyi, İngiltere örneği üzerinden incelemektedir. Güvenlikleştirmeyi ötekileştirmeye tehdit boyutu katan bir unsur olarak değerlendiren çalışma, Müslüman göçmenlerin entegrasyonu odağında Kopenhag ekolü güvenlikleştirme kuramının koşulları ile eleştirel söylem kuramlarının yöntem araçlarını bir araya getiren bir analiz ortaya koymaktadır. Güvenlikleştirme literatürüne bağlam, süreklilik ve hakimiyet unsurlarını kapsayarak katkıda bulunan analiz yöntemi, hem söylemi, hem de söylemin meşrulaştırdığı politikaları içermektedir. İngiltere'de 2001 ile 2015 arası dönemi kapsayan analizin sonucunda, Müslümanların entegrasyonu hakkındaki güvenlikleştirme söyleminin, çoğulcu olarak inşa edilen kolektif kimliğe uyum çerçevesinde kapsayıcı bir entegrasyon yaklaşımı ortaya koymasına rağmen, ötekileştirici unsurları nedeniyle hedeflenen entegrasyona engel teşkil ettiği tespit edilmiştir. Benimsenen politikaların ise, Müslümanların topluma kabulünü tek taraflı ve koşullu hale getirdiği, entegrasyon modelinin çokkültürcülükten asimilasyonculuğa doğru bir geçiş gösterdiği ve güvenlikleştirmenin huzursuzluk siyaseti çerçevesinde yeniden üretildiği görülmüştür. Müslümanların kuşaklardır içinde yaşadıkları toplumlara entegre olabilmeleri için, onlara yönelik şüphe, düşmanlık ve teyakkuz haline yol açan güvenlik dilinin terk edilmesi gerekmektedir. Bu, ancak güvenliksizleştirme ile mümkün görünmektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the dilemma between otherization and securitization of Muslim immigrants in Western Europe, and their integration in the case of Britain. Approaching securitization as incorporating a threat aspect to otherization, the study presents an analysis that combines the conditions of Copenhagen school securitization theory and methodological tools of critical discourse theories, focusing on Muslim immigrant integration. The method of analysis, contributing to securitization literature by incorporating elements of context, continuity and hegemony, includes both the discourse and the politicies it legitimizes. Covering the period between 2001 and 2015 in Britain, the analysis determined that, although it presents an inclusive approach to integration through harmonization with a collective identity constructed pluralistically, the securitization discourse on the integration of Muslim immigrants prevents the desired integration due to its otherizing components. As for the adopted policies, it has been conferred that securitization caused the incorporation of Muslims to become one-sided and conditional, the integration model has transitioned away from multiculturalism towards assimilationism, and securitization has been reproduced through a politics of unease. For Muslims to become integrated to the societies in which they have resided for generations, it is required that the language of security, which evokes suspicion, animosity and a state of vigilance towards them, is abandoned. This seems to be possible only through desecuritization.