Muhammed Şükrullah bin Ata'ullah'ın Asâr-u Nûr adlı eserinde Kur'an yorumu
Muhammed Şükrullah bin Ata'ullah's interpretation of the Quran in the Book Named Âsâr-u Nûr
  1. Tez No: 441486
  2. Yazar: ZEYNEP AKBUDAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Çalışmada Muhammed Şükrullah'ın tefsirciliği ele alınmıştır. Muhammed Şükrullah Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde yaşamış, İslâmî ilimler sahasında söz sahibi büyük bir âlimdir. Osmanlı İmparatorluğu'nun yıkılmasını önleyebilmek için vaazlarıyla, yazılarıyla Müslümanları bilinçlendirmeye çalışmıştır. Bu nedenle yazılarında, vaazlarında ele aldığı âyetlerde günün siyasi ve sosyolojik durumu etkili olmuştur. Tezimiz giriş bölümüyle beraber dört bölümden oluşmaktadır. Giriş'te Tefsîr ilmi ve faaliyetleri hakkında kısa bir bilgi vermiştir. Birinci Bölümde müellifin yaşadığı dönemin siyasi, sosyal ve ilmi durumu hakkında ge¬nel bir bilgilendirme yapılmıştır. İkinci bölümde müellifin hayatı, hocaları, ilmi şahsiyeti, tefsîr ilmindeki yeri ve eserleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde müellifin tefsîr ilminde takip ettiği metod ve tefsîrinin rivâyet ve dirâyet yönü belli başlı örneklerle tespiti ele alınmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde Kur'ân ilimleri açısından müellifin tefsiri kısaca ortaya konmaya çalışılmıştır. Tezde öncelikle Muhammed Şükrullah'ın tefsir yorumu ele alınmıştır. Bu yorumlarda yaşamış olduğu çağın siyasi, sosyal ve ilmi du¬ru¬munun etkili olduğu görülmüştür. Tefsîrini yaptığı âyetlerde, klasik tefsirlerden çokça istifade etmiştir. Bunun yanında kendi yorum ve üslûbuna göre âyetleri tefsîr etmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of an introduction and two main chapters. It tries to establish the place of Muhammed Sükrullah bin es-Seyyid Ahmed Atâ'ullah the field of tafsir by studying his previous work Âsâr-u Nûr, which is the only work he wrote in the field of the Tafsiru'l-Quran. In this way it is hoped to reveal another face of Muhammed Sükrullah's skill. In the introduction, under the title of“General View of the Age of Muhammed Şükrullah's Anatolia”, social, political and scientific position of Anatolia is searched. Chapter one deals with writer's life, his masters, his academic identity and his works under the various bustitles. In chapter two, Muhammed Sükrullah's methodology followed in this chapter is explained. These main sources are evaluated within the context of such Islamic sciences as tafsir, hadith, history, language and syntax. Âsâr-u Nûr is studied from the perspective of narrative or traditional interpretation and the examples are given from the book about how the Qur'an was interpreted with the aid of the Qur'an, itself, of hadith the sayings of the prophet's companions, and the sayings of the second generation muslims (Tâbiûn). It also treats Âsâr-u Nûr from the perspective of arbitrary opinion interpretation and certain aspects of Qur'anic interpretations, such as Hadith, Islamic Jurisprudence and its methodology, theology, language, syntax, established and allegorical meaning of verses are explained in detail. Finally, in the conclusion the results of the study are enumerated. Moreover an index of verses that were interpreted in Âsâr-u Nûr is given at the end of this study.