Stratejik oy verme davranışı
Strategic voting behavior
- Tez No: 441524
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN UYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu tez çalışmasında; ekolojik çıkarım konusunda geliştirilen son tekniklerin uygulanarak sandık bazında seçim sonuçlarının analiz edilmesiyle alanda ilk kez 2009 ve 2014 Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde (yerel seçimler) stratejik oy verme davranışının boyutunu ve yönünü içeren veri seti oluşturulmaktadır. Bu yaklaşım, iki önemli avantaj sunar. Birincisi, sandık seviyesinde veri kullanılması gizli oy sebebiyle oluşan belirsizliğin hata payının daralmasını sağlamaktadır. İkincisi, yerel seçimlerde uygulanan karma seçim sisteminde seçmenler sandık başına gittiklerinde hem belediye başkanlığı hem de belediye meclis üyeliği seçimi için oy kullanırlar. Özdeş şartlarda gerçekleşen bu iki seçimin sonuçları arasında yapılan bir karşılaştırma, oy verme kararındaki etkili olan bireysel unsurların aynı olmasını sağladığı için yapısal unsurların etkisini daha net ortaya çıkarır. Bu tez çalışmasının ana amacı; King'in Ekolojik Çıkarım (EI) modelini uygulayarak 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde gerçekleşen stratejik oy verme davranışının boyutunun ve yönünün tespit edilmesidir. Ekolojik çıkarım sonucu oluşan veri seti kullanılarak stratejik davranan seçmenlerin yaklaşımları iki farklı senaryo ve parti bazlı olarak karşılaştırmalı olarak ele alınmaktadır. Çalışmanın sonucunda elde edilen bulgulara göre; stratejik davranan seçmenler daha yaygın olarak ilk senaryo olan en kötüden kaçınmaya yönelik oy vermektedir. Ayrıca, stratejik davranış diğer illere kıyasla büyükşehirlerde daha fazla görülmektedir. Belediye başkanlık yarışından ikinci ve üçüncü sırada yer alan adayların oy oranları birbirine yaklaştıkça stratejik oy verme ihtimali azalmaktadır. Sonuç olarak bu çalışma, 2009 ve 2014 yerel seçimlerde birçok belediye başkanlık seçiminin sonucunu belirlediği için stratejik oy verme davranışının siyaseten çok etkili olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
By using latest advances in ecological inference and using actual data from the election results on a ballot box level, this dissertation offers a first-cut dataset on the predicted percentage and the direction of strategic voting in 2009 and 2014 local elections. This approach has two main advantages: Firstly, the use of ballot level data enables to narrow down the margin of error stemming from secret voting. Secondly, the setting of local elections offers an ideal opportunity to study influences of electoral rules on voting behavior by holding individual characteristics constant: A voter casts two separate votes under two election rules for mayoral elections and city council elections. The main aim of this dissertation is to determine the size and the direction of strategic voting in 2009 and 2014 Turkish local elections by employing King's ecological inference model (EI). In doing so, it uses ballot box level data to infer the extent to which citizens casted their votes for a candidate other than their most preferred ones and tests the two strategic voting scenarios with respect to each party. The empirical findings indicate that the first scenario – settling for a“lesser evil”to prevent a worse outcome – is more frequently employed by Turkish voters. Moreover, strategic voting is more commonly observed in metropolitan areas than the other provinces. As the difference between electoral support for the second runner and third runner contracts, the probability of strategic voting declines. In the end, this study shows that strategic voting is very influential politically, as it determines the result of certain mayoral elections in 2009 and 2014.