Menstrüal siklus fazlarında serum prolaktin ve progesteron hormonları ile tiroid hormonlarının etkileşiminin araştırılması
Investigation of the interaction between serum prolactin, progesterone hormones and thyroid hormones in the menstrual cyclephases
  1. Tez No: 44154
  2. Yazar: FİLİZ ŞANLI YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
39 VI. ÖZET Bu çalışmada menstrüasyon siklusu düzenli kadınların foliküler, ovulasyon ve luteal fazlarında, serum progesteron ve prolaktin hormonlan ile tiroid hormonlan düzeylerinin belirlenmesi ve nasıl bir etkileşim içinde bulunduklanmn araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmamızda deney grubunu sağlıklı ve düzenli menstrüel sikluslu 30 kadın oluşturmuştur. Her bireyden foliküler, ovulasyon ve luteal fazlarda toplam 3 defa kan örnekleri alınmış, progesteron, prolaktin, tiroid stimülan hormon (TSH), tiroksin (T4) ve triiyodotironin (T3) hormon düzeyleri RIA yöntemi ile ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY This study aims to determine the serum progesterone and prolactin hormones, thyroid hormones levels in the folicular, ovulation and luteal phases of the women whose menstrual cycles are regular. 30 healty women who have regular menstrual cycle were choised for test group. Blood samples had been taken from the each woman in folicular, ovulation and luteal phases, totally 3 times and progesterone, prolactin (PRL), thyroid stimulan hormone (TSH), thyroxin (T4) and triiodothyronine (T3) hormone levels had been determined by radioimmunoassay (RIA) method.